0

چگونه کمک فنر ماشین را نرم کنیم

چگونه کمک فنر ماشین را نرم کنیم
بازدید 100

از آن جایی که فنر ها نقش مهمی در تحمل وزن خودرو دارند، پس کارکرد صحیح فنر ماشین از اهمیت بالایی برخوردار است. فنر ها در خودرو نقش جذب و لرزش ها، ایجاد راحتی در سفر و تحمل وزن خودرو را ایفا می کنند. برخی از فنر ها به دلیل عدم نرمی و سختی بالا، لازم است که آن را نرم کنیم. این مشکل در فنر ها و توجه نداشتن به آن می تواند برای انسان بسیار زیان بار باشد. در ادامه این مقاله به بررسی چگونگی نرم کردن فنر خودرو می پردازیم.

چند روش برای نرم کردن کمک فنر

سه روش برای نرم کردن کمک فنر وجود دارد:

 • استفاده از روغن گریس: بعضی از گریس ها می توانند کمک فنر خودرو را نرم کنند.روش استفاده از گریس برای نرم کردن کمک فنربه این صورت است که باید با استفاده از یک ابزار، گریس را در نقاطی چون نقطه اتصال فنربه بدن خودرو بمالید. استفاده از روغن گریس باعث کاهش اصطکاک و همچنین افزایش انعطاف پذیری فنر ها می شود.
 • استفاده از روغن ویسکوز: از روغن ویسکوز برای تعدیل کردن کمک فنر نیز استفاده می شود. دلیل استفاده این روغن ها خصوصیاتی است که به کمک فنر کمک می کند. برای تنظیم سفتی یا نرمی کمک فنر، از روغن های ویسکوزیته یا همان لزجت استفاده می شود. استفاده از این روغن باعث جلوگیری ارتعاشات و تکان های ناشی از مسیر های نا هموار می شود و می توان گفت باعث جلوگیری از خطرات هم شده است.
 • مراجعه به تکنیسن های ماهر: هنگامی که نتوانستید کمک فنر های خودروی خود را به صورت دستی نرم کنید یا از انجام آن به درستی مطمعن نیستید، می توانید به یک تکنیسن با مهارت در این زمینه مراجعه کنید. تکنسین های با مهارت پس از بررسی کمک فنر ها تنظیمات مناسب لازمه را انجام می دهند.

کمک فنر در سیستم خودرو چه وظیفه ای دارد؟

این قطعه کی از اجزای بسیار پر اهمیت در خودرو به دلیل عملکد بالا و ایمنی است. عملکرد آن تحمل وزن خودرو و کنترل یا همان جذب لرزش و نیرو های جاده ای می باشد. کمک فنر را می توان ستون اصلی یا پایه ای از زیر ساخت خودرو دانست.

تحمل وزن خودرو:  در ابتدا مهم ترین نقش کمک فنر، تحمل وزن خودرو می باشد. پس از تنظیم کردن کمک فنر، وزن متحمله ی خودرو بر آن سوار می شود تا فاصله بدنه با زمین تنظیم شود. این موضوع سبب جلوگیری از انحراف و باعث کنترل بهتر خودرو می شود.

جذب لرزش ها: در مرحله دیگر می توان گفت که کمک فنر، مسئول جذب لرزش ها و نیرو های جاده ای  در خودرو است و وظیفه کامل آن را بر عهده دارد.

تنظیم فاصله با زمین: مرحله نهایی استفاده از کمک فنر، تماس خودرو با زمین و حفظ آن است. تنظیم کمک فنر با فاصله زمین تا بدنه موجب می شود که خودرو در حداقل مقدار خود قرار بگیرد. همچنین این امر انحراف و یا آسیب به قطعات را کاهش می دهد.

چگونه کمک فنر ماشین را نرم کنیم

چگونه کمک فنر ماشین را نرم کنیم

مزایای نرم کردن کمک فنر

نرم کردن کمک فنر از مزایای ویژه ای برخوردار است که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

یکی از مزایای نرم کردن کمک فنر، راحتی و عملکرد سیستم خودرو است. این موضوع باعث می شود تا خودرو واکنش بهتری نسبت به انحراف و واژگونی در موقعیت های سخت از خود نشان دهد.  با این کار مرکز ثقل خودرو مورد هدف قرار می گیرد و قدرت و کنترل در ترافیک و پیچ و خم ها افزایش می یابد. نرمی کمک فنر، کمتر شدن سایش و ضربات به باقی قطعات خودرو را تضمین می کند.

معایب نرم کردن کمک فنر

همه ما می دانیم هر چیزی در دنیا دارای مزایا و معایب مختلفی است. نرم کردن کمک فنر خودرو نیز به غیر از مزایا، دارای معایبی می باشد و باید آن هارا در نظر گرفت.

کمک فنر چه نقشی بر کاهش عملکرد ترمز دارد؟

نرمی کمک فنر کاهش عملکرد ترمز را به همراه دارد. کاهش ناهمواری های جاده موجب نیاز به استفاده از ترمز برای کنترل خودرو کمتر می شود. این امر باعث کمتر شدن عمر ترمز و بیشتر شدن طول زمان ترمز گیری می شود.

عملکرد کمک فنر های نرم شده

محبوبیت نرم شدن کمک فنر خودرو در سال های اخیر بسیار زیاد شده است، دلیل آن نیز راحت تر شدن و بالا رفتن کیفیت رانندگی می باشد. نرم کردن کمک فنر به راحتی در رانندگی، کنترل خودرو و کارایی بهتر سیستم تعلیق کمک می کند. توانایی جذب لرزش ها در جاده، ضربه ها و ناهمواری ها با نرم فنر ها افزایش می یابد و در برابر انتقال آن به بدنه و سیستم های دیگر کاهش پیدا می کند.

نرم ترین کمک فنر برای 405 کدام ها هستند؟

برند های متفاوتی برای کمک فنر 405 وجود دارد، در ادامه این مطلب آن هارا بررسی می کنیم.

 • کمک فنر آفورتیس: کمک فنر های آفورتیس یک برند ایرانی است که در سال های اخیر به دلیل داشتن گارانتی بلند مدت و قیمت مناسب، بسیار محبوبیت پیدا کرده است.
 • کمک فنر kyb: این کمک فنر که ساخت و تولید آن در کشور ژاپن می باشد، یکی از نرم ترین با کیفیت ترین برند های کمک فنر است. نرمی این کمک فنر باعث چشمگیر شدن این محصول می شود.
 • کمک فنر اسپرینگ: محصول اسپرینگ یکی از قدیمی ترین کمک فنر های ایرانی اس. این محصول با کیفیت و قیمت مناسب تولید و به بازار عرضه می گردد.
 • کمک فنر کوشاوران: 50 سال سابقه این برند در کشور آن را جز قدمی ترین برند های ایرانی دسته بندی می کند. این محصول یکی از با کیفیت ترین کمک فنر ها می باشد.

مطالب مفید : نحوه تعویض سیم کلاچ خودرو پراید

چگونه کمک فنر ماشین را نرم کنیم

چگونه کمک فنر ماشین را نرم کنیم

چگونه کمک فنر پراید را نرم کنیم

سه نوع کمک فنر برای خودرو های سبک مانند پراید موجود است.

انواع کمک فنر پراید:

 • کمک فنر روغنی: یکی از رایج ترین کمک فنر ها در بازار کمک فنر روغنی است، این محصول به دلیل استفاده از روغن مانند یک ضربه گیر عمل می کند. با گذر روغن از پیستون های آن لرزش هایی که به دلیل عبور خودرو از سطح ناهموار اتفاق می افتد، از بین می رود.
 • کمک فنر هیدرواستاتیک: این کمک فنر نیز مانند کمک فنر روغنی، از روغن برای ضربه گیری استفاده می کند،. تفاوت عمده آن قرار گرفتن روغن آن در یک محفظه بسته و تحت فشار است. این امر موجب می شود که کمک فنر های هیدرو استاتیک از عملکرد بهتر و بالاتری نسبت به کمک فنرز های روغنی برخوردار باشند و جذب بهتری در برابر لزش های نای از ناهمواری از خود نشان دهند.
 • کمک فنر تلسکوپی: به راحتی می توان گفت که کمک فنر های تلسکوپی از پیچیده ترین کمک فنر ها می باشد. با قرار گیری دو پیستون درون هم، این کمک فنر تشکیل می شود. روغن با عبور از بین دو پیستون، باعث جلوگیری از هرگونه لغزش در ناهمواری های جاده ای می گردد. این محصول با توجه به عملکرد خوبی که دارد، می تواند لرزش هایی که بر اثر ناهمواری ها می باشد را به راحتی جذب کند.

چگونه کمک فنر سمند را نرم کنیم

روش های مختلفی برای نرم کردن کمک فنر سمند وجود دارد که هر کدام مزایا و معایب خود را دارند.

راه حل های موقت:

کاهش فشار باد لاستیک ها: با کاهش فشار باد لاستیک ها، مقداری از ضربات به کمک فنر ها منتقل نمی شود و سواری نرم تر می شود. توجه: این کار می تواند باعث کاهش هندلینگ و پایداری خودرو شود.
استفاده از ضربه گیر: ضربه گیر ها قطعاتی هستند که بین کمک فنر و شاسی خودرو نصب می شوند و می توانند تا حدی از ضربات وارده به کمک فنر ها بکاهند.

راه حل های دائمی:

تعویض کمک فنر ها: می توانید کمک فنر های فعلی را با کمک فنر های نرم تر جایگزین کنید. کمک فنر های گازی معمولا نرم تر از کمک فنر های روغنی هستند.
برش کمک فنر ها: این روش شامل کوتاه کردن فنر های کمک فنر است. توجه: این کار می تواند به پایداری و هندلینگ خودرو آسیب برساند و همچنین خطر خرابی کمک فنر ها را افزایش دهد.
استفاده از گرمای موضعی: با گرم کردن فنر های کمک فنر می توان تا حدی آنها را نرم تر کرد. توجه: این کار باید توسط یک متخصص انجام شود، زیرا در غیر این صورت ممکن است به فنر ها آسیب برسد.

چگونه کمک فنر ماشین را نرم کنیم

چگونه کمک فنر ماشین را نرم کنیم

چرا کیفیت ساخت کمک فنر مورد توجه قرار می گیرد؟

در خرید هر محصول باید به کیفیت آن نیز توجه نمود. علت مود توجه قرار گرفتن کیفیت کمک فنر نیز امکان ماندگاری بالا است که می شود با بررسی مواد مصرفی آن ، از کیفیت محصول اطمینان حاصل کرد. هرچه مواد مصرفی یک محصول بهتر باشد، در نتیجه از کیفیت بالاتری برخوردار می باشد.

مطالب مفید : جعبه فیوز خودرو و فیوز پمپ بنزین

در نهایت

با بررسی انواع کمک فنر ها و ویژگی های مثبت و منفی آن ها دریافتیم که بسته به نوع استفاده کاربری خودمان باید چه کمک فنر هایی را خریداری کنیم و یا اینکه چگونه به راحتی کمک فنر های خود را نرم کنیم. با استفاده از روش های ذیل شده در مطالب بالا می توانید کنمک فنر خودرو های خودرا نرم کنید، بلکه در هنگام رانندگی با مشکل های سخت تری مواجه نشوید. در صورت نرم نشدن کمک فنر خودرو خود می توانید به یک تکنسین ماهر در زمینه نرم کردن کمک فنر مراجعه کنید. تکنسین های ماهر در این زمینه پس از بررسی کمک فنر ماشین شما، مراحلی را روی آن انجام می دهد که باعث حصول اطمینان شما از نرمی آن می شود.

سوالات متداول

 1. کمک فنر خودرو چه کاربردی دارد؟  کمک فنر به عملکرد و افزایش ایمنی خودرو کمک می کند.
 2. چگونه کمک فنر خودرو را نرم کنیم؟ چند رو ش برای نرم کردن کمک فنر خودرو وجود دارد
  : استفاده از روغن گریس، استفاده از روغن ویسکوز و در نهایت اگر راه های گفته شده جواب نداد می توانید به یک تکنسین با مهارت مراجعه نمایید.
 3. چند کمک فنر برای ماشین پراید را نام ببرید؟ کمک فنر روغنی، کمک فنر هیدرو استاتیک و کمک فنر تلسکوپی.
 4. چند نمونه از کمک فنر های منهاسب برای ماشین 405 را نام ببرید؟ کمک فنر
  آفورتیس، کمک فنر kyb و کمک فنر اسپرینگ و کوشاوران
به ما امتیاز بدهید

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *