0

جعبه فیوز خودرو و فیوز پمپ بنزین

جعبه فیوز خودرو
بازدید 100

جعبه فیوز خودرو را می توان به آسانی عیب یابی و تعویض کرد. با نحوه عیب یابی و تعویض فیوز انواع خودروها آشنا می شویم.فیوز، از مهمترین قطعات خودرو است که نقش بسیار مهمی در عملکرد صحیح خودرو دارد. فیوز از قطعات مصرفی خودرو است و پس از مدتی به تعویض نیاز پیدا می کند. زمان تعویض فیوز قابل پیش بینی نیست. چراکه عوامل مختلفی سبب می شوند که فیوز به تعویض نیاز پیدا کند.

جعبه فیوز خودرو چیست؟

جعبه فیوز، جعبه ای دارای چندین فیوز، رله و دیود گوناگون است که به منظور حفاظت از مدارهای الکتریکی در مقابل اضافه بار یا اتصال کوتاه به کار می رود. این جعبه به صورت مستقیم از سوی باتری خودرو تغذیه می گردد. سیم های جعبه فیوز به قطعاتی از خودرو که نیازمند محافظت هستند، وصل می شوند. این محفظه شامل فیوز، رله، دیود و … است.

نحوه تعویض فیوز ماشین

برای تعویض فیوز باید اول بررسی شود که علت سوختن فیوز چیست. این محفظه در بخش پایینی سمت چپ فرمان است. در مجاورت فیوز هم جعبه فیوز اصلی وجود دارد که دربردارنده مجموعه ای از فیوزها می باشد. برای تعویض جعبه فیوز خودرو باید جعبه فیوز را باز نموده و توسط گیره موجود در جعبه فیوز، فیوز موردنظر را از جا در بیاورید.

در صورتی که برداشتن فیوز دشوار است، احتمالاً فیوز آب شده است. در این شرایط بهتر است خودروی خود را به تکنسین نشان دهید. با استفاده از مولتی متر و یا مشاهده ظاهری فیوز می توان متوجه شد که فیوز سوخته است یا سالم می باشد.

جعبه فیوز خودرو

جعبه فیوز خودرو

فیوز پمپ بنزین پژو پارس

تمامی فیوزهای پژو پارس در پروسه شکستن مدار، خود را نابود می کنند که این کار توسط قطعه فلزی صورت می گیرد که در یک موقعیت مشخص در دمای معین، آب می شود. هر یک از فیوزهای پژو پارس، مربوط به قطعه ای هستند. برای تشخیص فیوز سوخته این خودرو باید بررسی کنید که چه قطعه ای از خودرو روشن و خاموش نمی شود. سپس متوجه می شوید که فیوز آن قطعه سوخته است. برای تعویض فیوز سوخته، خودروی پژو پارس را خاموش نموده و سپس به صورت دستی به درآوردن فیوز سوخته اقدام نموده و یک فیوز سالم جایگزین آن کنید. آمپر فیوز جدید باید با آمپر فیوز سوخته، یکسان باشد. رله پمپ بنزین در پژو پارس در مجاورت رادیاتور است.

فیوز پمپ بنزین 405

خودروی 405 به لحاظ ساختاری به خودروی پژو پارس بسیار شبیه است. این قطعه در خودروی 405 در نزدیکی رادیاتور است. فیوز پمپ بنزین به صورت افقی در بخش بالایی رادیاتور به سمت راننده تعبیه شده است. بنابراین اگر فیوز پمپ بنزین 405 دچار مشکل شده است، به نزدیکی رادیاتور مراجعه کرده و پس از پیدا کردن آن به تعویض آن اقدام کنید.

امداد خودرو سیار چه وظیفه ای دارد ؟

محل قرارگیری فیوز پمپ بنزین پژو ۴۰۵

فیوز پمپ بنزین پژو ۴۰۵، همانند بسیاری از دیگر خودروها، در جعبه فیوز قرار دارد.

دو نوع جعبه فیوز در پژو ۴۰۵ وجود دارد:

جعبه فیوز اصلی: این جعبه در زیر داشبورد سمت چپ راننده، پشت یک پوشش پلاستیکی قرار دارد.
جعبه فیوز کمکی: این جعبه در محفظه موتور، نزدیک باتری قرار دارد.

فیوز پمپ بنزین پژو ۴۰۵ در کدام جعبه فیوز قرار دارد؟

محل دقیق فیوز پمپ بنزین در پژو ۴۰۵ ممکن است بسته به مدل و سال ساخت خودرو کمی متفاوت باشد. با این حال، به طور کلی، فیوز پمپ بنزین در جعبه فیوز اصلی قرار دارد.

پیدا کردن فیوز پمپ بنزین پژو 405

دفترچه راهنمای خودرو خود را بررسی کنید. در دفترچه راهنمای خودرو، باید نموداری از جعبه فیوز و محل قرارگیری هر فیوز وجود داشته باشد.
جعبه فیوز اصلی را باز کنید. پوشش پلاستیکی را از روی جعبه فیوز زیر داشبورد سمت چپ راننده جدا کنید.
به دنبال فیوز پمپ بنزین بگردید. در نمودار جعبه فیوز، فیوز پمپ بنزین را با نام “پمپ بنزین” یا “E.P” پیدا کنید.
فیوز را بررسی کنید. اگر فیوز پمپ بنزین سوخته باشد، رنگ رشته داخل آن سیاه شده است.
اگر فیوز پمپ بنزین سوخته است:

آن را با یک فیوز جدید با همان آمپر جایگزین کنید. آمپر فیوز جدید باید با آمپر فیوز سوخته یکسان باشد.
اگر فیوز جدید نیز بسوزد، ممکن است مشکل جدی‌تری در سیستم برق خودرو شما وجود داشته باشد. در این صورت، باید به یک برقکار یا مکانیک مراجعه کنید.

فیوز پمپ بنزین پراید

با بررسی جعبه فیوز می توان متوجه شد که چه قطعه ای از آن دچار مشکل شده است و به تعویض نیاز دارد. نکته ای که باید درنظر گرفته شود این است که برخی از خودروها برای پمپ بنزین خود دارای فیوز هستند و برخی از خودروها برای پمپ بنزین خود علاوه بر داشتن فیوز، رله ی پمپ بنزین نیز دارند. با پیدا کردن فیوز پمپ بنزین به راحتی می توانید متوجه خرابی یا سالم بودن آن شوید و سپس برای تعویض آن اقدام کنید. با بررسی این قطعه که در خودروی پراید در نزدیکی رادیاتور است می توان به بررسی آن اقدام نمود.

فیوز پمپ بنزین پراید

فیوز پمپ بنزین پراید

محل قرارگیری فیوز پمپ بنزین سمند

بسیاری از رانندگان می توانند عیب یابی جعبه فیوز خودرو را انجام دهند. فیوز پمپ بنزین از سیستم سوخت به منظور مطمئن شدن از ارسال دقیق و درست سوخت به موتور به کار برده می شود. این قطعه به نوعی، کنترل و پایش قدرت و توان پمپ بنزین را انجام می دهد. این قطعه در خودروی سمند همانند اغلب خودروها در نزدیکی رادیاتور خودرو می باشد. اگر این قطعه دچار مشکل شود، در عملکرد پمپ بنزین اختلال ایجاد می شود. لذا سریعاً باید به تعمیرات آن اقدام نمود.

فیوز پمپ بنزین پراید مدل پایین

چنانچه دقت کرده باشید، هنگامی که راننده به روشن کردن سوئیچ استارت اقدام می کند، صدای سوت پمپ بنزین شنیده می شود. این قطعه سبب فراهم کردن سوخت برای روشن شدن وسیله نقلیه می گردد. در شرایط عادی، کامپیوتر به ارسال سیگنالی اقدام نموده و رله پمپ بنزین یا فیوز پمپ بنزین را قطع می کند. در چنین شرایطی، پمپ بنزین از منبع دیگر مثل واحد ارسال فشار روغن ساپورت می شود. همانطور که عرض نمودیم هر اختلال در جعبه فیوز خودرو موجب عملکرد بد خودرو می شود. خرابی فیوز پمپ بنزین موجب می شود که پمپ بنزین خودرو به درستی کار نکند. فیوز پمپ بنزین پراید مدل پایین در نزدیکی رادیاتور می باشد.

فیوز پمپ بنزین 206

سیستم برق خودروهای 206، 207، اس دی و 207 اس دی بسیار پیچیده است. در این خودروها، رله پمپ بنزین یا فیوز پمپ بنزین در جعبه ای تحت عنوان BM34 تعبیه شده است. در این خودروها نمی توان مستقیماً به این قطعه دسترسی داشت بلکه باید توسط جعبه فیوز خودرو، فیوز پمپ بنزین را پیدا کرد. در این بخش فیوز با دریافت فرمان از قسمت BSI، برق سیستم های الکتریکی و مصرف کننده ها را قطع و وصل می کند. سیستم BSI ، تحت فرمان کامپیوتر خودرو می باشد.

فیوز پمپ بنزین سمند

اگر فیوز پمپ بنزین سمند دچار مشکل شده باشد، باید برای رفع مشکل آن اقدام نمود تا پمپ بنزین به درستی بتواند عملکرد خود را به درستی انجام دهد. برای تعویض هر نوع فیوزی از سمند باید به نکات ایمنی خاصی توجه نمود تا در فرآیند تعویض فیوز، هیچ مشکلی ایجاد نشود. عیب یابی و تعمیرات جعبه فیوز خودرو باید توسط تکنسین ها انجام شود.

فیوز پمپ بنزین سمند

فیوز پمپ بنزین سمند

نحوه تشخیص خرابی جعبه فیوز خودرو

کارشناسان تعمیرگاه برای آنکه متوجه شوید که فیوزهای موجود در جعبه دنده سالم هستند یا خراب هستند، چندین روش داریم که در توضیحات قبل به آن اشاره نمودیم. با بررسی تک تک فیوزها می توان متوجه شد که کدامیک از آنها دچار مشکل شده است. زمانی می توانید به خرابی فیوزها شک کنید که در صورت خرابی قطعات و اجزای مختلف خودرو و تعمیرات اساسی آنها، مجدداً با اختلال در عملکرد آنها مواجه باشید. در این حالت، احتمالاً فیوز آن بخش دچار مشکل شده است و باید تعویض شود. اگر با تعویض فیوزها شاهد اختلال در جعبه فیوز باشید، باید پشت جعبه فیوز را چک کنید. در صورت خرابی پشت جعبه فیوز باید آن را باز نموده و به دقت به چک کردن این قسمت اقدام کنید.

به ما امتیاز بدهید

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *