0

بهترین زمان تعویض روغن خودرو (پراید،شاهین،سمند،پژو 207 و پارس )

بهترین زمان تعویض روغن خودرو
بازدید 63

یکی از مهم ترین و اصلی ترین چیز هایی که نقش مهمی را در کارکرد خودرو ایفا می کند، روغن موتور است. ما باید بهترین زمان تعویض روغن خودرو را بدانیم، تا موجب تقویت راندمان همچنین کاهش استهلاک خودرو شود. برای اینکه بدانیم چه زمانی باید روغن خودرو را تعویض کرد، نمی توان عدد واحدی را برای همه خودرو ها در نظر گرفت. همیشه در دفترچه راهنمای هر خودرو، زمان تعویض روغن را مشخص است. اما می توان گفت که متوسط زمان تعویض روغن خودرو همان حدود 5000 کیلومتر است، البته بستگی به نوع روغن نیز دارد. مثلا برخی از روغن ها تا حدود 10000 کیلومتر نیز کارایی دارند، ولی بهتر است پس از 5000 کیلومتر روغن موتور تعویض شود. در ادامه به بررسی زمان تعویش روغن انواع خودرو های ایرانی می پرازیم.

زمان تعویض روغن خودرو های سایپا

کمپانی سایپا محصولات گسترده ای در بازار ایران عرضه کرده است. هر کدام از آن ها زمان معینی برای تعویض روغن موتور دارند. درادامه همراه ما باشید.

زمان تعویض روغن پراید

برای اینکه بدانیم زمان تعویض روغن موتور پراید کی است، باید گفت که بسته به نوع رانندگی خودتان زمان تعویضروغن موتور پراید متفاوت است. اما متوسط زمانی که برای تعویض روغن پراید در نظر گرفته می شود، همان 5000 کیلومتر یا 3 ماه یک بار می باشد. با تعویض به موقع روغن موتور می توانید در هزینه های نگهداری و تعمیرات صرفه جویی کنید و باعث حفظ محیط زیست شوید. یک نکته مهم در هنگام خرید روغن موتور، شناسایی اصل یا تقلبی بودن آن است. روغن های موتور تقلبی به ماشین آسیب می رسانند و طول عمر کوتاهی دارند. همچنین این نوع محصولات باعث آسیب به محیط زیست نیز می شوند.

بهترین زمان تعویض روغن خودرو پراید

بهترین زمان تعویض روغن خودرو پراید

زمان تعویض روغن ساینا

زمان تعویض روغن موتور خودرو ساینا، حدود 7 تا 10 هزار کیلومتر یا یک سال در نظر گرفته شده است. البته باید دانست که در شهر های سردسیری چون همدان و در شرایطی که بیش از حد از خودرو استفاده شود، زمان تعویض روغن کاهش می یابد.

زمان تعویض روغن کوییک

معمولا زمان تعیین شده برای تعویض روغن موتور کوییک 10000 کیلومتر در نظر گرفته شده است. اما بررسی دفترچه راهنمای این خودرو برای تعویض روغن ضروری است.

مطالب مفید : تعمیر پارگی لاستیک تیوبلس

زمان تعویض روغن شاهین

بر اساس گفته های شرکت سایپا، زمان تعویض روغن موتور خودرو شاهین حدود 5000 کیلومتر یا 6 ماه یک بار است. به این بستگی دارد که 6 ماه زودتر فرار برسد یا کارکرد 5000 کیلومتر. اگر از خودرو در شرایط سخت و مدت زمان طولانی استفاده می کنید، باید هر 4000 کیلومتر یا 6 ماه یک بار روغن را تعویض کنید. البته این را نیز باید دانست که بررسی روغن موتور هر ماه ضروری است. روغن را چک کرده و در صورت نیاز کمی به آن اضافه کنید.

بهترین زمان تعویض روغن خودرو شاهین

بهترین زمان تعویض روغن خودرو شاهین

بهترین زمان تعویض روغن خودرو های ایرانخودرو

زمان تعویض هر یک از خودرو های ایرانخودرو نیز بسته به نوع خودرو و کارکرد آن است. در ادامه به بررسی زمان تعویض روغن خودرو های ایرانخودرو می پردازیم.

زمان تعویض روغن موتور سمند

طبق دفترچه راهنمای سمند، در صورتی که در شرایط عادی رانندگی می کنید باید هر 12000 کیلومتر روغن موتور را تعویض کنید. در صورتی که در شرایط سخت و زمان طولانی رانندگی می کنید، زمان تعویض روغن موتور سمند هر 10000 کیلومتر می شود و باید برای آن اقدام کنید.

زمان تعویض روغن موتور پژو 206 و 207

اگر چه خودرو 206 حدود 6 ماه پیمایش نداشته باشد، باید حتما روغن موتور آن را تعویض کنید. متوسط زمانی هدر دفترچه راهنما برای تعویض روغن موتور 206 در نظر گرفته شده است، حدود 10000 کیلومتر می باشد. همچنین برای تعویض روغن موتور خودرو 207 نیز، باید گفت که مشخصات زمان تعویض روغن 207 هم مانند پژو 206 می باشد.

بهترین زمان تعویض روغن خودرو پژو

بهترین زمان تعویض روغن خودرو پژو

زمان تعویض روغن پژو 405

تعویض روغن موتور پژو 405 کمی متفاوت تر از دیگر خودرو ها است. روغن موتور 405 را باید هر 10000 کیلومتر و یا سالی یک بار تعویض کرد. اما پس از تعویض روغن موتور، تعویض فیلتر روغن نیز الزامی می باشد.

زمان تعویض روغن موتور پژو پارس

برای تعویض روغن موتورپژو پارس، باید گفت که پس از گذشت یک سال یا طی مسافت حدود 10000 کیلومتر باید آن را تعویض کرد. اما بررسی هر یک ماه یک بار سطح روغن مهم است. در صورتی که سطح روغن از حد معمول خود پایین تر رفته باشد، باید کمی به آن روغن اضافه کنید.

مطالب مفید : تعمیر لامپ هدلایت خودرو

علائمی که نشان دهنده نیاز تعویض روغن خودرو می باشد

عواملی زیادی هستند که نشان می هد زمان تعویض روغن موتور فرا رسیده است:

 • چراغ هشدار داشبورد: یکی از علائم واضح تعویض روغن، روشن شدن چراغ چک یا چراغ تعویض روغن است. با دیدن این علائم زودتر اقدام به تعویض روغن کنید.
 • صدا های ناهنجار و غیر طبیعی موتور: در صورتی که صداهای ناهنجار را از موتور شنیدید، می توانید متوجه شوید که نیاز به تعویض روغن است.
 • کثیف بودن روغن: رنگ روغن شفاف است، در صورتی که روغن تیره و کدر شده باشد و وی سوختگی دهد پس زمان تعویض روغن فرا رسیده و باید آن را تعویض کنید.
 • پایین آمدن سطح روغن: پایین بودن سطح روغن نشان دهنده نشتی و یا نیاز تعویض روغن می باشد.
 • دود اگزوز: یکی دیگر از نشانه های نیاز تعویض روغن، دود سیاه اگزوز است. در این حالت ممکن است حتی قطعه معیوبی در موتور باشد.
 • بوی روغن: نشانه ای بسیار قوی برای تعویض روغن، بوی بدی است که روغن پس از سوختن از خود پس می دهد. پس از شنیدن این بو، حتما برای تعویض روغن موتور اقدام نمایید.
 • از کار افتادن موتور: در صورتی که موتور نیاز به تعویض روغن داشته باشد و دیر به آن رسیدگی شود، پس امکان آسیب به قطعات و سا از کار افتادن موتور زیاد می شود.
 • مشکل تعویض دنده: گاهی با تعویض تنده دچار مشکل می شوید، در این حالت امکان کم شدن فشار روغن بالا است و نیاز به تعویض روغن دارید.
 • عملکرد ضعیف موتور: عملکرد ضعیف موتور و پایین آمدن مصرف سوخت، ناشی از تعویض نکردن روغن موتور است.
بهترین زمان تعویض روغن خودرو

بهترین زمان تعویض روغن خودرو

چرا تعویض روغن موتور خودرو از اهمیت بالایی برخوردار است؟

ماشین ها یک وسیله در هم پیچیده اند که اگر یکی از قطعات از کار بیفتد، دچار اختلال در روند کاری خودرو می شود. عوامل زیادی هستند که نیاز به روغن موتور دارند، پس تعویض به موقع روغن موتور اهمیت فراوانی دارد.

 • روغن کاری موتور
 • بهبود عملکرد مسافت طی شده
 • محافظت از موتور
 • کمتر شدن هزینه های تعمیر
 • کاهش ساییدگی و جمع شدن زباله در موتور
 • بالا رفتن طول عمر موتور

در نهایت

همانطور که گفته شد، تعویض روغن موتور یک امر بسیار حیاتی در روند کاری خودرو است. همیشه پس از خرید خودرو دفترچه راهنمای آن را بررسی کنید، زیرا زمان تعویض روغن موتور هر خودرو با خودروی دیگر متفاوت است. امیدوارم مطالب کافی بوده باشد.

بهترین زمان تعویض روغن خودرو

بهترین زمان تعویض روغن خودرو

5/5 - (1 امتیاز)

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *