0

تعمیر زنگ زدی سبد ماشین ظرفشویی

تعمیر زنگ زدی سبد ماشین ظرفشویی
بازدید 39

از آنجایی که ماشین های ظرفشویی با آب سرد و گرم سر و کار دارند، پس ممکن است در دراز مدت دچار زنگ زدگی شوند. ممکن است با خود بگویید چرا ماشین های ظرفشویی ضد زنگ نیست. اما باید گفت کارخانه ها، ماشین های ظرفشویی را ضد زنگ تولید می کنند. ولی امکان زنگ زدگی این محصولات به دلیل رطوبت باقی مانده پس از هر شستشو، وجود دارد. پس از زنگ زدگی ماشین ظرفشویی، باید سریعا اقدام به تعمیر آن کنید. یکی از کاربردی ترین قطعات ماشین ظرفشویی، سبد آن است. سبد ماشین ظرفشویی مدام در معرض خیس شدن قرار می گیرد که این موضوع موجب زنگ زدن آن می شود. تعمیر زنگ زدگی سبد ماشین ظرفشویی در سریع ترین زمان، حائز اهمیت قرار دارد.

البته باید بگوییم که سبد ماشین ظرفشویی می تواند دچار دیگر مشکلاتی چون شکستی، یا کج شدن سبد، شکستگی ریل کشویی و … شود. در ادامه به بررسی چگونگی تعمیر زنگ زدگی سبد ماشین ظرفشویی می پردازیم.

چه عواملی باعث زنگ زدگی سبد ماشین ظرفشویی می شود؟

عوامل زیادی باعث زنگ زدگی سبد ماشین ظرفشویی می شود:

آب ورودی ماشین ظرفشویی

با توجه به اینکه در آب برخی از شهر ها میزان اکسید آهن بالا است، پس می توان گفت یکی از اصلی ترین دلایل زنگ زدگی سبد ماشین ظرفشویی این موضوع می باشد. لکه های قهوه ای که روی سبد به وجود می آید، نشان دهنده آن زیاد در آب شهری است. می توان گفت که با توجه به وجود برخی املاح درون آب مانند آهن، آن ها با آب ترکیب می شوند و به شکل رسوب روی ظروف اثر می گذارند.

تعمیر زنگ زدی سبد ماشین ظرفشویی

تعمیر زنگ زدی سبد ماشین ظرفشویی

راه حل این مشکل چیست؟ راه حل رسوبات آب در ظرفشویی استفاده از فیلتر هایی است که املاح و سختی آب را می گیرند. این فیلتر ها را باید بر روی شیر آب ورودی ماشین ظرفشویی وصل کنید.

جرم و رسوبات در لوله

جرم و رسوبات در حالی وارد ماشین ظرفشویی می شود که زنگ زدگی های داخل لوله در داخل ماشین ظرفشویی راه افتاده باشد، این رسوبات و اجرام روی ظروف مشاهده می شوند. راه حل این مشکل نیز ماننده مورد قبلی می باشد. یعنی با استفاده از فیلتر های لوله آب می توانید از بروز این مشکل جلوگیری کنید.

مایع جلا دهنده و نمک ماشین ظرفشویی

یکی از مهم ترین دلایل زنگ زدگی سبد ماشین ظرفشویی نمک و مایع جلا دهنده می باشد. با توجه به اینکه واکنشی شیمیایی ما بین آب، مایع جلا دهنده و رسوبات رخ می دهد، پس باعث زنگ زدگی سبد و دیگر قطعات ماشین ظرفشویی می شود. برای اینکه این مشکل در ماشین ظرفشویی رخ ندهد، می توانید با تمیز کاری به موقع دستگاه پس از هر بار استفاده بروز زنگ زدگی در ماشین ظرفشویی را کاهش دهید.

مطالب مفید : بهترین ماشین ظرفشویی ایرانی کدام است؟

استفاده از شوینده های نامناسب و یا زیاد استفاده کردن از آن

شوینده های نامناسب می توانند یکی از دلای زنگ زدگی سبد ماشین ظرفشویی باشند. همچنین می توان گفت که استفاده زیاد شوینده ها نیز موجب زنگ زدگی می شود. بعضی از مواد های شوینده برای درخشندگی و تمیزی بیشتر در آن مقدار بالایی کلر استفاده می کنند، کلر خورندگی بسیار بالایی دارد که زنگ زدگی در ماشین ظرفشویی ایجاد می کند.

تعمیر زنگ زدی سبد ماشین ظرفشویی

تعمیر زنگ زدی سبد ماشین ظرفشویی

راه حل: استفاده از شوینده های معتبر به شدت توصیه می شود. همچنین باید بدانید که مطالعه دفترچه راهنما برای اینکه چه اندازه شوینده در ماشین ظرفشویی استفاده کنید، مهم است.

راه کار های جلوگیری از زنگ زدگی سبد ماشین ظرفشویی

برای جلوگیری از زنگ زدگی ماشین ظرفشویی یکی از مهم ترین راه کار ها، پاک کردن ظروف پیش از چیدن در ماشین ظرفشویی است. بهتر است با استفاده از یک دستمال، ذرات غذایی ریز چسبیده به ظروف را پاک کنید. دیگر نکته مهم برای جلوگیری از زنگ زدگی، جدا کردن ظروف شور است، زیرا نمک خوردندگی بالایی دارد و باعث زنگ زدگی می شود. حتما به یاد داشته باشید پس از اتمام کار ماشین ظرفشویی، حتما در آن را باز بگذارید تا بخار آب به طور کامل از آن خارج شود. رعایت تمامی این نکات از زنگ زدگی سبد و دیگر قطعات ماشین ظرفشویی جلوگیری می کند.

زنگ زدگی ظروف داخل ماشین ظرفشویی

ممکن است روی برخی از ظروف آهنی که در ماشین ظرفشویی شسته اید، لکه هایی را مشاهده کنید. پس از هر بار شستن این لکه ها بیشتر می شود و ظروف دچار زنگ زدگی می شود.

راهکار جلوگیری از زنگ زدگی ظروف داخل ماشین ظرفشویی

رعایت نکات زیر برای جلوگیری از زنگ زدگی ظروف داخل ماشین ظرفشویی حائز اهمیت قرار دارد:

  • تمیز کاری ظروف پیش از چیدن در ماشین ظرفشویی
  • خروج بخار پس از اتمام کار ماشین ظرفشویی
  • استفاده از مواد های شوینده استاندارد
  • استفاده اندازه طبق دفترچه راهنما از مواد شوینده

مطالب مفید : طرز استفاده از قرص ماشین ظرفشویی

در نهایت

همانطور که گفته شد به دلیل قرار گرفتن ماشین ظرفشویی در معرض آب، امکان زنگ زدگی زیاد می شود. پس برای جلوگیری از زنگ زدگی سبد ظرفشویی، رعایت نکات درباره چگونگی استفاد از ماشین ظرفشویی مهم است.

تعمیر زنگ زدی سبد ماشین ظرفشویی

تعمیر زنگ زدی سبد ماشین ظرفشویی

سوالات متداول

چرا سبد ماشین ظرفشویی دچار زنگ زدگی می شود؟

از آنجایی که ماشین ظرفشویی مدام در معرض آب سرد و گرم قرار می گیرد، پس به همین دلیل در دراز مدت دچار زنگ زدگی می شود. سبد ظرفشویی یکی از وسایل مهم ماشین ظرفشویی است که بیشتر از قطعات دچار زنگ زدگی می گردد.

راه حل جلوگیری از زنگ زدگی ظروف داخل ماشین ظرفشویی چیست؟

عمدتا چند راه حل برای جلوگیری از زنگ زدگی ظروف در داخل ظرفشویی وجود دارد. از مهم ترین آن ها می توان به پاک کردن ذرات روی ظروف، قبل از گذاشتن در ماشین ظرفشویی اشاره کرد.

چه عواملی باعث زنگ زدگی سبد ماشین ظرفشویی می شود؟

عواملی چون آب ورودی دستگاه، رسوبات و اجرام، مایع جلا دهنده و شوینده نا مناسب باعث زنگ زدن سبد ظرفشویی می شود.

5/5 - (1 امتیاز)

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *