0

نحوه تست کمپرسور کولر خودرو

تست کمپرسور کولر خودرو
بازدید 38

یکی از قطعاتی که نقش قلب سیستم تهویه مطبوع خودرو را ایفا می کند، کمپرسور می باشد. این قطعه وظیفه پمپاژ مبرد با فشاری مناسب را در سراسر سیکل تبرید را بر عهده دارد. در صورتی که کمپرسور ماشین دچار ایراد شود، به طور کلی سیستم تهویه خودرو از کار می افتد. همچنین تجربه نشان داده است که مشکل در کپرسور به دیگر قطعات خودرو نیز آسیب می زند. نحوه تست کمپرسور کولر خودرو در عیب یابی مشکلات دیگر خودرو حائز اهمیت است. در اداه این مطالب به بررسی چگونگی نحوه تست کمپرسور کولر خودرو می پردازیم.

علائم خرابی کمپرسور خودرو چیست ؟

برای اینکه بدانیم خرابی کمپرسور خودرو دارای نشانه هایی است یا خیر، می توان گفت که بررسی چند نکته برای پاسخ گویی به این سوال دارای اهمیت است.

 • عملکر بد سیستم تهویه در خنک کردن فضای خودرو
 • نوسان در سیستم تهویه مطبوع ماشین
 • نشتی روغن کمپرسور
 • شنیدن صداهای نا هنجار در هنگام استفاده از کولر ماشین
 • مصرف سوخت افزایش می یابد

دیگر علائمی که از اهمیت بالایی برخوردار است آشنایی با علائم کمبود روغن می باشد. زیرا در صورت کمبود روغن، بیشتر قطعات در زمان بسیار کوتاهی مستهلک می شوند. مهم ترین و اصلی ترین نشانه کاهش سطح روغن، بوی سوختگی است که از موتور شنیده می شود. همچنین در این حالت دود غلیظی بعد از روشن کردن کولر از سیستم تهویه خارج می گردد. حتی می توان گفت قبل از بروز این اتفاقات به دلیل روان کاری نشدن، از قطعات کمپرسور صدا های غیر عادی به وجود می آید.

تست کمپرسور کولر خودرو

تست کمپرسور کولر خودرو

علت خرابی کمپرسور خودرو چیست ؟

خرابی کمپرسور خودرو علت های متفاوتی دارد، در ادامه به بررسی دلایل خرابی کمپرسور خودرو می پردازیم.

خرابی کلاچ خودرو

یک نکته بسبار مهم که باعث خرابی کلاچ خودرو می شود، ایراد در کلاچ خودرو است. هنگامی که سیستم تهویه و خنک کننده ها روشن شود، کلاچ نیز درگیر شده و درصورتی که کلاچ درگیر نشود سیستک خنک کننده( کولر) دچار اختلال خواهد شد. برای اینکه بتوان از چنین مشکلاتی جلوگیری کرد، باید این راه حل را مورد توجه قرار داد:

 1. تعمیر ایرادات خودرو مانند کلاچ
 2. پاکسازی و از بین بردن چربی های روی کلاچ
 3. به موقع تنظیم کردن گاز کمپرسور کولر ماشین
 4. رگلاژ کلاچ خودرو

مطالب مفید : تعمیر پارگی لاستیک تیوبلس

فاصله میان پولی و کلاچ

یکی دیگر از عواملی که بر عملکرد خودرو تاثیر می گذارد، فاصله بین پولی و کلاچ است. ارتباطی که میان این دو قطعه وجود دارد بسیار قوی و مهم است، در صورتی که ارتباط آن ها قطع شود عملکرد کمپرسور خودرو تحت تاثیر قرار می گیرد.

رله کمپرسور

از آنجایی که رله کمپرسور وظایف مختلفی را بر عهده دارد، پس در صورت خرابی تاثیر بسیار زیادی بر عملکرد سیستم تهویه هوای خودرو می گذارد. خرابی رله کمپرسور یک دلیل بسیار مهم در خراب شدن کمپرسور کولر خودرو می باشد.

عیوب ترموستات

معیوب بودن ترموستات نیز بر عملکرد کمپرسور کولر ماشین تاثیر گذار است. همچنین خرابی این قطعه باعث روشن و یا خاموش شدن کمپرسور نیز می شود. پس می توان گفت یکی از کارایی که می توان در زمان خرابی کمپرسور خودرو انجام داد، بررسی ترموستات است. زیرا این ایراد یکی از دلایل مهم خرابی کمپرسور به حساب می آید.

تست کمپرسور کولر خودرو

تست کمپرسور کولر خودرو

در صورتی که کمپرسور خودرو کار نکند چه اتفاقی خواهد افتاد؟

به طور کلی وجود کمپرسور برای بهبود عملکرد خودرو ها ضروری است. به همین دلیل کمپرسور ها در بازار در انواع مختلفی وجود دارند. در صورتی که کمپرسو خودرو کار نکند، باید به دنبال ایراد آن باشید. هنگامی که گاز مبرد در کولر انتقال داده می شود، باعث می شود تا باد خنکی به داخل ماشین ارسال شود. اما اگر این گاز به درستی در مدار کولر انتقال داده نشود، نمی توان انتظار باد خنک را از کولر داشت. حتما به یا داشته باشید که نگهداری از این قطعه بسیار ضروری می باشد، چرا که قیمت آن بسیار بالا است.

دلایل کار نکردن کمپرسور کولر خودرو

برخی از دلایل کار نکردن کمپرسور کولر خودرو به این شرح می باشد:

کلاچ نکردن کمپرسور

 • به مرور زمان کلاچ کولر دچار ساییدگی و فرسایش می شود.
 • اشتباه نصب کردن کلاچ
 • سیم کشی های برق کولر دچار مشکل شده باشد.
 • بین پولی و کلاچ فاصله افتاده باشد.

علت قفل شدن کمپرسور کولر ماشین

 • گاز کولر بی کیفیت است.
 • به دلیل نشتی گاز کولر کاهش پیدا می کند.
 • سطح روغن کاهش پیدا کرده باشد.

مطالب مفید : چگونه کمک فنر ماشین را نرم کنیم

تعمیر کمپرسور کولر ماشین

از آنجایی که خرابی کمپرسور خودرو باعث ایجاد مشکلاتی در ماشین می شود، پس لازم است برای تعمیر این قطعه اقدامات لازم انجام شود. قبل از انجام هرکاری لازم است، تا کمپرسور را بررسی نمایید و از سلامت آن اطمینان حاصل کنید. در صورت خرابی ای قطعه، ابتدا آن را روی دور تند قرار داده و سپس قرقره را چک کنید و اطمینان حاصل کنید که قرقره درست می چرخد یا خیر. صداهای حین کار کولر نیز نشان دهنده سلامت یا عدم سلامت کولر است. برای مثال می توان گفت در صورتی که کولر کار می کند اگر کلاچ درگیر شود از صدا های آن مشخص است، اما در صورت خرابی صدای آن مشخص نیست پس در این حالت نیاز به تعویض کمپرسور می باشد.

سیم کمپرسور نیز می تواند نماینگر نیاز تعویض کمپرسور باشد. این سیم را بررسی نمایید و در صورت شنیدن صدای کلیک پس از اتصال با کانکتور می توانید از سلامت آن اطمینان حاصل کنید. اگر این صدا را دریافت نکردید، باید بدانید که کمپرسور نیاز به تعمیر دارد. تعمیر کمپرسور کار هر کسی نیست و نیاز به یک متخصص ماهر در این زمینه دارد.

در نهایت

این نوشته از سایت تعمیرگاه : کمپرسور کولر خودرو یک قطعه بسیار حیاتی در کارکرد کولر یا همان سیستم خنک کننده انواع خودرو می باشد. همیشه در نظر داشته باشید که سلامت این قطعه از اهمیت بالایی برخوردار است. امیدوارم مطالب کافی بوده باشد.

5/5 - (1 امتیاز)
برچسب‌ها:

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *