0

نحوه نصب شیر اطمینان آبگرمکن دیواری

نصب شیر اطمینان آبگرمکن دیواری
بازدید 25

تعمیر شیر اطمینان آبگرمکن ایستاده باید به گونه ای انجام شود که عملکرد این قطعه خالی از اشکال باشد و کاهش فشار اضافی به درستی صورت بگیرد.

هر آبگرمکنی، دارای شیر اطمینان باشد. زمانی که فشار و دمای داخل آبگرمکن زیاد می شود، شیر اطمینان فشار اضافی را کم می کند. کاهش فشار موجب تنظیم دما بر روی سطح ایمن و پایدار می شود. شیر اطمینان نه تنها می تواند فشار را پایین نگه دارد، بلکه مانع از نشت آب می شود.

نحوه نصب شیر اطمینان آبگرمکن دیواری

قبل از تعمیر شیر اطمینان آبگرمکن ایستاده ، نحوه نصب شیر اطمینان آبگرمکن دیواری را توضیح می دهیم. فرآیند نصب شیر اطمینان به صورت زیر است:

  • آبگرمکن باید خاموش باشد. شیر آب ورودی دستگاه باید بسته باشد تا فشار آبگرمکن کم باشد. بهتر است کمی صبر کنید تا دستگاه خنک شود.
  • اگر آبگرمکن از نوع مخزنی است، حتماً باید آب آن تخلیه شود اما برای آبگرمکن دیواری نیازی به این کار نیست. زمانی که فشارسنج عدد صفر را نشان دهد یعنی آب دستگاه خارج شده است.
  • با استفاده از آچار شلاقی باید شیر اطمینان قبلی را باز نموده و آن را در بیاورید. اگر لوله ای متصل به شیر اطمینان است، آن را با استفاده از آچار شلاقی باز کنید.
  • شیر اطمینان جدید را جایگزین شیر اطمینان قبلی کنید. بخش های اتصال شیر اطمینان را با نوار تفلون پوشانده تا آب بندی گردد. با استفاده از آچار شلاقی، شیر را به درستی ببندید. پیش از باز کردن شیر اطمینان، جهات نصب و حالت آن را به خاطر بسپارید تا برای نصب آن دچار مشکل نشوید.
  • سپس شیر آب ورودی را باز کنید. فشار دستگاه را چک کنید که از حد متوسط و استاندارد بیشتر نشود. زمانی که آمپر فشارسنج به بازه 0.5 تا 1.5 رسید، شیر آب ورودی را ببندید و پس از آن هواگیری را انجام دهید.

شیر اطمینان آبگرمکن برقی کجا نصب می شود؟

برای تعمیر شیر اطمینان آبگرمکن ایستاده و دیواری، باید بدانیم که این قطعه دقیقاً در کجا نصب شده است. شیر اطمینان معمولاً در بخش بالایی یا کناری آبگرمکن تعبیه شده است و در اغلب مواقع متصل به یک لوله تخلیه می باشد.

این شیر، به صورت یک لوله یک طرفه می باشد که مانع از عبور آب می شود. یک طرف این شیر در مخزن آبگرمکن و طرف دیگر آن باز می باشد تا امکان تخلیه آب درون مخزن را در شرایط نیاز داشته باشد. زمانی که دمای آبگرمکن زیاد شود، آبگرمکن دچار انبساط می شود. این انبساط نباید زیاد باشد. هنگامی که دما بسیار زیاد شود، دریچه کمکی شیر فشارشکن باز شده تا آب داغ و بخار اضافی از آبگرمکن بیرون رود تا زیاد داغ نشود و فشار به شدت افزایش پیدا نکند.

نحوه نصب شیر اطمینان آبگرمکن دیواری

نحوه نصب شیر اطمینان آبگرمکن دیواری

نحوه تعویض شیر اطمینان آبگرمکن ایستاده

تعمیر شیر اطمینان آبگرمکن ایستاده بدین صورت است که باید شیر اطمینان معیوب را عوض کرد. زیرا شیر اطمینان در اغلب مواقع، غیرقابل تعمیر است و بهترین اقدام برای رفع مشکل آن، تعویض آن می باشد.

در صورتی که شاهد علائمی مانند نشت آب، ایجاد سروصدای اضافی در دستگاه، کثیفی آب، سوراخ شدن مخزن، گرم نشدن آب، زیاد داغ بودن آب و … هستید، شیر اطمینان را باید تعویض کنید. برای تعویض شیر اطمینان بایستی شیر اطمینان قبلی را باز کرده و یک شیر اطمینان جدید جایگزین آن کنید. توضیحاتی که در قبل گفته شد می تواند به شما برای تعویض شیر اطمینان کمک کند تا این کار را به درستی انجام دهید.

طریقه نصب شیر اطمینان آبگرمکن مخزنی

پس از اینکه اطمینان حاصل کردید که به تعمیر شیر اطمینان آبگرمکن ایستاده نیاز دارید، باید برای تعویض این قطعه دست به کار شوید. بدین منظور به ابزارهایی مانند آچار فرانسه، آچار شلاقی و نوار تفلون نیاز است.

در شرایطی که آبگرمکن خاموش است و سرد شده است، آب موجود در آبگرمکن را خالی کنید. داخل مخزن آبگرمکن نباید هیچ آبی وجود داشته باشد. شیر تخلیه را باز گذاشته تا آب به صورت کامل تخلیه شود و سپس شیر تخلیه را ببندید. شیراطمینان قبلی و لوله متصل به آن را باز کنید. شیر اطمینان جدید را جایگزین آن کنید و سپس بخش های اتصال را با نوار تفلون ببندید تا آب بندی به درستی انجام شود. با استفاده از آچار شلاقی، شیر اطمینان را به خوبی سفت کنید. شیر آب ورودی را باز کرده تا مخزن از آب پر شود. پر کردن و خالی کردن آب مخزن بایستی به گونه ای باشد که فشار آب از حالت نرمال تجاوز نکند. حتماً پس از پر شدن مخزن به هواگیری اقدام کنید.

تنظیم شیر اطمینان آبگرمکن

پس از آنکه تعمیر شیر اطمینان آبگرمکن ایستاده را به درستی انجام دادید، باید آن را تست یا تنظیم کنید تا از عملکرد درست آن اطمینان حاصل کنید. بدین منظور باید اقدامات زیر را انجام دهید:

  • اهرم موجود در کنار شیر اطمینان را به بالا هدایت کنید. چنانچه آب از لوله ها جاری شد و با پایین کشیدن اهرم، جریان آب قطع شد، مطمئن می شوید که شیر اطمینان به درستی نصب شده است.
  • در اقدام دیگر برای اطمینان از عملکرد صحیح شیر اطمینان می توانید در بخش انتهایی شیر اطمینان آبگرمکن که با فلنج بسته شده است، کمی آب زلال و شفاف بگذارید. تعداد حباب های تشکیل شده در این آب را در زمان کار کردن شیر اطمینان، حساب کنید. چنانچه این عدد 20 باشد، یعنی شیر اطمینان به درستی تنظیم شده است.
تنظیم شیر اطمینان آبگرمکن

تنظیم شیر اطمینان آبگرمکن

مطالب مفید : تعمیر لامپ ال ای دی چگونه است؟

علت آب دادن شیر اطمینان آبگرمکن ایستاده

یکی از مشکلاتی که برای شیر اطمینان بوجود می آید و گاهاً به تعمیر شیر اطمینان آبگرمکن ایستاده نیاز پیدا می کند، نشتی یا آب دادن شیر اطمینان است. نشتی شیر اطمینان ممکن است چندین دلیل داشته باشد که مهمترین آنها شامل موارد زیر است:

  • افزایش فشار: اگر دمای آبگرمکن ایستاده بسیار زیاد شود، فشار بوجود آمده در اثر این افزایش ناگهانی دما سبب نشتی شیر می شود. آبگرمکن ایستاده قادر است تا فشار مشخصی را تحمل کند.
  • آب بندی نادرست شیر اطمینان: شیر اطمینان در معرض فشار بالایی است. لذا آب بندی درست آن، بسیار مهم است. اگر آب بندی این قطعه به درستی انجام نشده باشد، با مشکل فرسودگی مواجه می شود. اگر دمای آبگرمکن بسیار زیاد شده باشد، واشرهای آب بندی ذوب می شوند و این مسئله سبب نشتی شیراطمینان می شود. اگر اتصالات شیر اطمینان شل شده باشند، شیر اطمینان نشتی پیدا می کند که در این حالت باید در تعمیر شیر اطمینان آبگرمکن ایستاده به محکم کردن اتصالات اقدام نمود.
  • فرسودگی قطعات: اگر طول عمر شیر اطمینان به پایان رسیده باشد، با مشکل نشتی مواجه می شود. در سرویس های دوره ای از آبگرمکن باید بررسی شود که اگر شیر اطمینان کهنه و فرسوده شده است، به تعویض آن اقدام شود. شیر اطمینان، قطعه مهمی از آبگرمکن است که خرابی آن، پیامدهای بدی را به دنبال خواهد داشت. لذا در سرویس های دوره ای باید به بررسی این قطعه اقدام نمود.
نحوه نصب شیر اطمینان آبگرمکن دیواری

نحوه نصب شیر اطمینان آبگرمکن دیواری

هواگیری شیر اطمینان آبگرمکن

مسئله مهم در ارتباط با تعمیر شیر اطمینان آبگرمکن ایستاده ، این است که شیر اطمینان باید به درستی هواگیری شود. برای تخلیه هر فشار اضافه ای در این قطعه باید اهرم آن را چرخانده تا آب داغ به سمت لوله فرستاده شود و از بخش تخلیه خارج شود. هر از گاهی این کار را انجام دهید تا از عملکرد صحیح شیر فشارشکن اطمینان حاصل کنید.

اگر می خواهید هواگیری شیر اطمینان را به درستی انجام دهید، آبگرمکن را خاموش کرده و کمی صبر کنید تا خنک شود. پس از آن، جریان آب سرد ورودی را با بستن شیرهای آب توپی و دریچه ای مسدود کنید.

نزدیکترین شیر آب گرم به آن را باز کرده تا همه حجم آب گرم درون لوله به صورت کامل خالی شود. در ادامه تعمیر شیر اطمینان آبگرمکن ایستاده و هواگیری شیر اطمینان، بایستی شیر تخلیه را باز کنید. یک ظرفی را زیر شیر قرار داده تا آب خروجی بر روی زمین جاری نشود. زمانی که آب به صورت کامل تخلیه شد، شیر تخلیه را کاملاً ببندید.

در نهایت جریان آب ورودی را باز کنید و منبع انرژی (گاز یا برق) را مجدداً وصل کنید تا آبگرمکن شروع به کار کند. بدین ترتیب هواگیری شیر اطمینان به درستی انجام می شود و عملکرد آبگرمکن بهبود پیدا خواهد کرد. اگر انجام این کار برای شما دشوار است، حتماً از یک متخصص بخواهید که این کار را برای شما انجام دهد. تکنسین های تعمیر آبگرمکن، ضمن انجام صحیح هواگیری شیر اطمینان، یک بررسی دقیق از آبگرمکن انجام می دهند تا نواقص احتمالی را شناسایی و رفع کنند.

تنظیم شیر اطمینان آبگرمکن

تنظیم شیر اطمینان آبگرمکن

مطالب مفید : مراحل سرویس و تعمیر کولر آبی + ترفندها

هزینه تعمیر شیر اطمینان آبگرمکن ایستاده

همانطور که توضیح دادیم اگر شیر اطمینان به طور کلی معیوب شده باشد و عملکرد نادرست آن به دلیل خرابی آن باشد، باید به تعویض آن اقدام نمود. هزینه تعویض شیر اطمینان، مجموع نرخ روز این قطعه و اجرت تکنسین و هزینه ایاب و ذهاب است. اگر خودتان به تعویض این قطعه اقدام کنید فقط هزینه خرید این قطعه را پرداخت می کنید. اما باید درنظر بگیرید که شیر اطمینان، یک قطعه مهم از آبگرمکن است که عدم نصب و تنظیم درست آن می تواند مشکلات زیادی را بوجود بیاورد. لذا نصب آن را به تکنسین ها واگذار کنید که تخصص این کار را دارا می باشند و این کار را به درستی انجام می دهند. به طور کلی تعمیر شیر اطمینان آبگرمکن ایستاده ، هزینه زیادی نخواهد داشت.

به ما امتیاز بدهید

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *