0

مراحل سرویس و تعمیر کولر آبی + ترفندها

سرویس و تعمیر کولر آبی
بازدید 64

کولر یکی از وسایل مصرفی ضروری در هر خانه است. برای اینکه در فصل تابستان کولر ها دچار مشکل نشنوند، باید مراحل سرویس و تعمیر کولر آبی را بلد باشیم. برای مثال می توان گفت که کولر ها اوایل و اواخر هر فصل، نیاز به روغن کاری دارند. با انجام به موقع روغن کاری، طول عمر موتور کولر افزایش می باید. پس از پایان فصل گرما جدا کردن موتور از بدنه، یکی از ضروری ترین کار ها برای نگهداری کولر است. در صورتی که سرویس های کولر آبی به موقع انجام نشود، کولر دچار مشکل شده و حتی امکان سوختن آن نیز بالا می رود، حتی می توان گفت که باعث از بین رفتن انرژی نیز می شود. در ادامه به بررسی چگونگی انجام مراحل سرویس و تعمیر کولر آبی می پردازیم.

کاربرد و تجهیزات کولر آبی

کولر های آبی در واقع از دو بخش تشکیل می شوند( گردش هوا، گردش آب). هر یک از این بخش ها توسط موتور جداگانه ای مدیریت می شوند و کار خود را انجام می دهند. گردش هوا توسط موتور اصلی و گردش آب توسط پمپ آب انجام می شود. از آنجا که کولر های آبی از سیستم تنظیم درجه برخوردار نیستند، پس مهم است گاهی آن ها را خاموش کرد. اما در اواسط فصل تابستان، گرما بسیار طاقت فرسا می شود و نمی توان شدت گرما را تحمل کرد. برای اینکه نیاز به خاموش کردن اوج گرما نباشد، سرویس به موقع کولر امری حیاتی است.

سرویس و تعمیر کولر آبی

سرویس و تعمیر کولر آبی

دسته بندی قطعات کولر آبی

قطعات کولر آبی به سه دسته تقسیم می شوند:

  • الکتریکی: قطعات الکتریکی قطعاتی شامل کلید سه دکمه ای( خاموش و روشن، کم و زیاد، پمپ آب) و موتور کولر می باشد.
  • ثابت: هر آنچه که در کولر به حالت ثابت مانند بدنه، دریچه ها، شیر تخلیه و اتصالات آبرسانی باشد، قطعات ثابت گفته می شود.
  • مکانیکی: قطعات مکانیکی شامل تسمه، شناور و توربین هوامی باشد.

بررسی کولر

قبل از شروع به انجام مراحل سرویس تعمیر کولر آبی، از قطع بودن برق آن اطمینان حاصل کنید. در صورتی که موتور دارای یک فیوز جدا گانه است آن را قطع کرده، اما اگر فیوز جدا گانه ندارد با زدن به پشت کولر می توانید از قطع بودن برق آن مطمعن شوید. برای اناجام سرویس کولر، باید دریچه های داخل منزل را باز گذاشت تا فشاری به موتور وارد نشود.

تعویض پوشال ها

همه ما می دانیم که بررسی هر ساله کولر ضروری است. پوشال ها محل بسیار خوبی برای رشد باکتری ها هستند، هر ساله پس از اتمام کار کولر در فصل زمستان باکتری های زیادی در پوشال ها جمع می شود. برای جلو گیری از بوی نا خوشایندی که در اثر زنده شدن باکتری ها به وجود می آید، بهتر است هر سال پوشال ها را تعویض کنید. پوشال ها قیمت آنچنان زیادی ندارند و به راحتی قابل خریداری هستند. در هناگ خرید حتما در نظر داشته باشید که پوشال مناسب کولرتان را خریداری کنید، برای مثال اگر کولرتان 3000 باشد و پوشال 4500 خریداری کنید باعث اختلال در روند کاری کولر می شود. نصب پوشال ها به این صورت است که ابتدا باید پوشال نو را خیس کرده و سپس در محل خود قرار دهید، در مرحله آخر نیز شبکه سیمی پوشال را ببندید.

سرویس و تعمیر کولر آبی

سرویس و تعمیر کولر آبی

در صورتی که تصمیم به تعویض پوشال ها را نداشتید، حتما به خوبی پوشال های قدیمی را شستشو دهید. در صورتی که پوشال ها تمیز نشده باشند، بوی نا مطبوع باکتری ها و گرد و غبار داخل آن باعث اختلال در سیستم گوارش می شود. در برخی از شهر ها به دلیل نوع آب و هوای آن، تعویض هر ساله پوشال ها ضروری است.

موتور کولر آبی

همانطور که گفته شد، کولر دارای دو موتور است که هر یک کاربرد خاص خود را دارد. پمپ آب و دینام در کولر باعث انجام فرایند تولید هوای خنک می شوند. پمپ آب به فرایند گردش آب را بر عهده دارد و دینام عمل گردش هوا را انجام می دهد. هر دوی این موتور ها با یکدیگر باعث عملکرد بهتر کولر می شوند. هر چقدر عملکرد آن ها بهتر باشد، باعث کم تر مصرف شدن انرژی شده و هوای خنک تری را تولید می کند. برای بهبود عملکرد آن ها، بهتر است هر ساله آن ها را روغن کاری کرد و قبل از روشن کردن کولر به حرکت در آوردن پروانه جهت روان شدن آن بسیار مهم است. در صورتی که دینام کولر بیش از 7 ساعت مدام کار کند، باعث سوختن موتور می شود، پس روغن کاری آن و دادن تایم استراحت پس از 7 ساعت کار کرد ضروری می باشد.

سایه بان کولر آبی

در فصل گرما به دلیل آهنی بودن جنس بدنه کولر بسیار گرم شده، طوری که در برخی مواقع لمس آن از شدت گرما غیر ممکن می شود. در این مواقع کولر نمی تواند به راحتی کار کند و روند کاری آن اختلال پیدا می کند. هوای گرمی از خود تولید می کنه که این موجب نا رضایتی می گردد. به همین دلیل یک محصول برای جلوگیری نفوذ آفتاب به بدنه کولر تولید شد. سایه بان های کولر آبی باعث جلوگیری گرما و مختل شدن روند کاری کولر می شود. سایه بان ها 2 نوع می باشند، سایه بان های سنتی و سایه بان های پایه فلزی. سایه بان های سنتی از قیمت بالاتری برخوردارند، دارای 4 پایه فلزی و سقفی فلزی می باشند. اما سایه بان های فلزی کمی به عایق ساختمان آسیب می رسانند، این نوع سایه بان از جدید ترین محصولات بازار هستند که با استفاده از 4 پیچ به چهار گوشه کولر نصب می شوند.

مطالب مفید : تعمیر نما ساختمان و ترمیم سنگ نما

سرویس و تعمیر کولر آبی

سرویس و تعمیر کولر آبی

وجود سایبان به روند کاری کولر کمک بسیار مفیدی می کند و باعث هدر نرفتن انرژی می شود.

مطالب مفید : تعمیر لامپ ال ای دی چگونه است؟

در نهایت

همیشه در نظر داشته باشید که بهبود فرایند کولر پس از هر فصل ضروری است. در صورتی که گرما بیش از حد به اوج خود برسد، طاقت فرسا می شود و تحمل آن دشوار است. امیدوارم مطالب کافی بوده باشد. ممنون که همراهمان بودید.

5/5 - (1 امتیاز)

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *