0

تعمیر لامپ ال ای دی چگونه است؟

تعمیر لامپ ال ای دی
بازدید 78

یک نمونه از لامپ های کم مصرف که در سال های اخیر وارد بازار شد، لامپ های ال ای دی است. این لامپ ها فوق کم مصرف هستند و طول عمری حدود 20000 ساعت دارند. این محصول با توجه به تنوع رنگی که دارد، از 6500کلوین تا 3500کلوین نور آفتابی در بازار موجود است. قیمت لامپ های ولتاژ بالا کمی بالا است، اما لامپ های ال ای دی قابلیت این را دارند که حتی پس از اتمام گارانتی نیز، آن را در داخل منزل تعمیر کرد و از آن استفاده نمود. البته همیشه این نکته در ذهن خود داشته باشید، برای تعمیر این لامپ ها لازم است کمی اطلاعات در زمینه برق داشته باشید و ایمنی را راعایت کنید بلکه خطری جانتان را تهدید نکند. در ادامه به بررسی تعمیر لامپ ال ای دی می پردازیم.

روش اول تعمیر لامپ ال ای دی ( تعمیر درایو و لامپ)

برای تعمیر یک لامپ ال ای دی اولین قدم، شناخت قطعات آن است. اجزای لامپ ال ای دی شامل حباب پلاستیکی، بدنه، سر پیچ لامپ، برد ال ای دی و درایو آن می باشد. برای تست ولتاژ لامپ نیاز به یک تغذیه 3 تا 9 ولت داریم. برد داخل این لامپ ها معمولا از ال ای دی های smd2835 می باشد، هر یک از این برد ها از 2 پایه آند و 2 پایه کاتد تشکیل شده است. لامپ های این چنینی معمولا 3یا 6 یا 9 یا برخی نیز 18 ولت هستند. برای پیدا کردن خرابی در این محصولات، لازم است ابتدا حباب باز شود. پس از باز کردن حباب به برد نگاه کنید، ممکن است متوجه سوختگی شوید که در این حالت تعمیر لامپ آسان می شود. همیشه تشخیص سوختگی به راحتی انجام نمی شود، در برخی موارد باید تک به تک ال ای دی ها را تست کرد که بیشتر آن ها 6 یا 9 ولتی هستند.

تعمیر لامپ ال ای دی

تعمیر لامپ ال ای دی

پس از بررسی ال ای دی ها، باید لامپ های سوخته را علامت گذاری کرد و با کمک هیتر گرم هوا گرم و یا ساده آن ها را تعویض نمود. برای تعویض ال ای دی، این نکته بسیار مهم است که باید از قطعات مشابه از نظر شکل ظاهری و ولتاژ استفاده کرد. یکی دیگر از راه های تعمیر ال ای دی، اندازه گیری ولتاژ داریو است. برای تست این قطعه لازم است، ال ای دی را به برق متصل و با استفاده از مولتی متر درایو ال ای دی را اندازه گیری کنید. در این حالت باید نسبت با تعدا ال ای دی یکی نشان داده شودف در این صورت درایو ال ای دی سالم است.

روش دوم تعمیر لامپ ال ای دی ( تعویض برد )

در صورتی که با روش اول لامپ ال ای دی تعمیر نشود، باید با استفاده از برد های DOB موجود در بازار اقدام به تعویض برد ال ای دی کرد. برد های DOB با اشکال مختلف و ولتاژ 220 شهری طراحی شده اند، این قطعه بدون استفاده از درایو کار می کند. هنگام خرید برد ال ای دی، باید به این نکته توجه داشت که بردی که خریداری می کنید باید مناسب با سایز و توان لامپ باشد. اگر برد DOB  ولتاژش از لامپ بیشتر باشد، منجر به گرم شدن لامپ و در نتیجه پایین آمدن طول عمر لامپ ال ای دی می شود. یک نکته که برای گرم نشدن برد مورد توجه قرار می گیرد، استفاده از قطعه ای به نام هیت سینگ جنس آلمینیونی است. این قطعه پشت برد قرار می گیرد و باعث خنک شدن آن می شود، با خنک شدن برد DOB دیگر برد گرم نمی شود و طول عمر لامپ ای ای دی بیشتر می شود.

برای تعویض برد لازم است، ابتدا حباب را باز کرده و برد قدیمی را جدا کنید. در مرحله دوم سیم های برد جدید را به لامپ وصل کرده، اما در نظر داشته باشید ممکن است جهت اتصال سیم با مشکلی روبه رو شود. برای رفع این مشکل، با استفاده از یک مته کوچک می توانید بالای سر پیچ سوراخی را ایجاد کرده و سپس سیم را با لحیم به لامپ ال ای دی متصل کنید.

وسایلی که برای تعمیر لامپ ال ای دی لازم است

برای اینکه بتوان یک لامپ ال ای دی را به درستی تعمیر کرد به وسایل زیر نیاز داریم:

  • مداد
  • پیچ گوشتی
  • سیم لحیم
  • کاتر
  • مولتی متر
  • هویه
تعمیر لامپ ال ای دی

تعمیر لامپ ال ای دی

چند نکته درباره ایمنی تعمیر ال ای دی

از آنجا که در تعمیر ال ای دی با برق سر و کار داریم، پس باید حتما نکات ایمنی نیز رعایت کنیم. در ادامه به برخی از نکات ایمنی حین تعمیر می پردازیم.

همیشه در نظر داشته باشید که لامپی که متصل به برق است را به هیچ وجه دست نزنید. بهتر است قبل از اقدام به تعمیر، بگذارید تا جریان برق داخل درایو خارج شود. همچنین در نظر داشته باشید که باید با کمک گرفتن از فاز متر، از سلامت سر پیچ ها اطمینان حاصل کنید.

معایب تعویض قطعات و یا تعمیر لامپ ال ای دی

همانطور که گفته شد، تعمیر لامپ ال ای دی یک راه اقتصادی حساب می شود. اما برخی از دلایل نشان می دهد که تعمیر این محصول گاهی مواقع نیز دارای معایبی می باشد.

  • عمر متوسط قطعات
  • خطر ناک بودن تعمیر لامپ ال ای دی
  • لامپ های ال ای دی دارای گارانتی است، پس تعمیر آن در بیشتر مواقع کار درستی نیست.
تعمیر لامپ ال ای دی

تعمیر لامپ ال ای دی

در نهایت

در هنگام تعمیر لامپ های ال ای دی، ایمنی کار مهم ترین بخش آن است. همیشه در نظر داشته باشید برای این کار، داشتن پیش زمینه ای از برق کاری بسیار مهم است. ممنون که تا اینجا همراهمان بودید.

مطالب مفید : چگونه صدای یخچال را قطع کنیم ؟

سوالات متداول

لامپ ال ای دی چیست؟

نوعی لامپ کم مصرف است که طول عمری حدود 20000 ساعت دارد.

چند راه برای تعمیر لامپ ال ای دی وجود دارد؟

دو راه ساده برای تعمیر این لامپ وجود دارد ( تعمیر درایو و لاپ، تعویض برد).

وسایل مورد نیاز تعمیر لامپ ال ای دی چیست؟

مداد، پیچ گوشتی، سیم لحیم، کارتر، مولتی متر و هویه وسایل های مورد نیاز تعمیر لامپ ال ای دی می باشند.

به ما امتیاز بدهید

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *