0

چگونه صدای یخچال را قطع کنیم ؟

چگونه صدای یخچال را قطع کنیم
بازدید 82

صدای ناهنجار یخچال، می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. مثلا می توان گف علل این صدا جریان هوا، کثیفی، فشار گاز و … هستند. برای قطع صداهای یخچال، ابتدا شناسایی منبع صدا بسیار مهم است. زمانی که صدا از قسمت خلفی یخچال بیاید، باید بررسی نمود که آیا یخچال روی زمین تراز است و یا به بیانی ساده یخچال بر روی زمین به درستی قرار گرفته است؟!. همچنین در موارد دیگر، می توانید بررسی کنید که قطعات درون یخچال با یکدیگر برخورد نمی کنند و از کامل بسته بودن درب یخچال نیز اطمینان حاصل کنید. در ادامه این مطلب به دلایل صدا ها در یخچال و چگونگی قطع آن می پردازیم.

علل صدا های یخچال چیست؟

تولید صدا در همه یخچال ها وجود دارد، و این یک امر کاملا طبیعی است. در صورتی که صدا های یخچال باعث ایجاد آزار و اذیت شود و صدا های ناهنجار از خود تولید کند، یک امر غیر طبیعی در یخچال محسوب می شود. باید دانست که منشاء اصلی این صدا ها کمپرسور دستگاه می باشد. صدا های ناهنجار یخچال همیشه باعث نگرانی است، باید قبل از گذاشتن هر گونه ایراد روی یخچال منبع صدا را بررسی کنیم. بررسی منبع صدا در یخچال، بخش عمده ای از مشکل را حل می کند.

چگونه صدای یخچال را قطع کنیم

چگونه صدای یخچال را قطع کنیم

در صورتی که یخچال در حالت عادی و استاندارد خود باشد، صدای ناشی از خاموش و روشن شدن کمپرسور بسیار آرام است و اصلا آن را احساس نمی کنید. اما اگر صدایی را در زمان خاموش و روشن شدن کمپرسور احساس کنید، این بیانگر نقص فنی در یخچال می باشد. در صورتی که چنین صدا هایی را احساس کردید، پس یخچال شما دچار ایراداتی می باشد.

مطالب مفید : کدام درجه یخچال سردتر است ؟

چند راه حل برای رفع مشکل صدا های یخچال

چند راه حل برای رفع صدا های یخچال وجود دارد:

 • موتور خنک کننده( کندانسور): یخچال های ضد یخ جدید، دارای یک فن هستند که خاصیت خنک کنندگی سیم های پیچی کندانسور را دارد. جایگاه این فن نزدیک کمپرسور در قسمت زیرین یخچال می باشد. فن کندانسور عموما هوا را در بین سیم های کندانسور جریان می دهد و باعث می شود گرمای بین این سیم پیچی ها از بین برود. صدا های بسیار ناهنجار از یخچال در بسیاری موارد نقص این قطعه است.
 • موتور فن تبخیر: موتور فن اپراتور در بخش فریزر، قرار دارد. وظیفه این فن، خنک کدن سیم های اپراتور در زمانی است که کمپرسور در حال کار کردن است، می باشد. در صورت شنیدن صدا های ناهنجار از قسمت فریز یخچال، یعنی موتور فن اپراتور یخچالتان دچار مشکل شده است. برخی دیگر از نشانه های خرابی این قطعه می توان به درست خنک نشدن و یا یخ زدگی های بیش از حد فریزر اشاره کرد.
 • محافظ موتور فن اوپراتور: محافظ موتور فن اواپرتور عمدتا برای عایق بندی موتور و جدا سازی از بست ها، برای جلوگیری از هر گونه صدا نصب می شود. خرابی این قطعه و یا پوسیدگی آن، می تواند باعث از بین رفتگی این محافظ شود. خرابی این قطعه باعث ایجاد صدا در یخچال می شود، پس در صورت خرابی باید به اوپراتور برای بررسی آن دسترسی پیدا کرد.
 • قطعات تعمیری: قطعه های اصلی که ممکن است باعث خرابی یخچال شده باشد را بررسی کردیم. در صورتی که خرابی را نیافتید می توانید به متخصصین در زمینه تعمیر یخچال، جهت تعمیر قطعات مراجعه کنید.

چگونه صدای بوق یخچال را قطع کنیم؟

برای رفع بوق های مدام یخچال، لازم است ابتدا ایراد آن را بررسی کنیم. در مرحله اول لازم است که درب های یخچال و فریزر را باز کنید. در صورتی که صدای بوق بیشتر شود، یعنی ایراد در فن گردشی است. اما اگر صدا بیشتر نشود، پس باید کمپرسور را از نظر صدا ها بررسی نمایید.

چگونه صدای یخچال را قطع کنیم؟

 • منبع صدا را به دقت گوش کنید.
 • ظرف تخلیه را محکم کنید.
 • یخ زدایی و معیوب بودن تایمر.
 • تمیز کردن و بررسی نمودن فن کندانسور
 • فن اوپراتور
 • کمپرسور یخچال
 • بررسی صدای یخچال پس از دریافت یخ
 • بررسی صدای غیر طبیعی یخ
 • صدای جریان آب در یخچال
 • خرابی کمپرسور
 • صدای یخچال زمان نصب
 • صدای فن یخچال

یخچال هر چند وقت یک بار فن اتومات می کند؟

اتومات در هر یخچال متفاوت است. اما به طور عمده، کارشناسان زمان حدودی اتومات یخچال ها را حدود 30 الی 45 دقیقه تخمین زده اند.

در نهایت

همانطور که گفته شد، بررسی صدا های یخچال و همچنین عیب یابی آن ها مستلزم انجام مراحل مختلف است. اما در زمان احساس هر گونه ایراد در یخچال، بهتر است به مهندسین متجرب در این زمینه مراجعه کنید.

چگونه صدای یخچال را قطع کنیم

چگونه صدای یخچال را قطع کنیم

مطالب مفید : تنظیم درجه یخچال چگونه است ؟

سوالات متداول

1.چگونه صدای یخچال را قطع کنیم؟

برای قطع صدا های ناهنجار، ابتدا لازم است که منشاء صدا را پیدا کنید. سپس به رفع ایراد در یخچال بپردازید.

2.علل صدا ها در یخچال چه چیز هایی می تواند باشد؟

صدا ها در یخچال علت های مختلفی دارد. از اصلی ترین مشکلاتی که باعث ایجاد صدا می شود، می توان به خرابی فن خنک کننده، فن تبخیر، فن اپراتور و… اشاره کرد.

3.فن اتومات یخچال چند وقت یکبار کار می کند؟

به طور کلی نمی توان گفت که اتومات همه یخچال ها یکسان کار می کند. اما تخمین مهندسان حدود 30 الی 45 دقیقه یک بار است.

4.چند راه برای قطع صدای یخچال را نام ببرید؟

یخ زدایی، بررسی منبع صدا، محکم کردن ظرف تخلیه و… از راه های قطع صدا های یخچال می باشد.

5/5 - (2 امتیاز)

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *