0

مشکلات رایج کولر گازی چیست ؟

مشکلات رایج کولر گازی
بازدید 56

به طور معمول وقتی که فصل گرما فرا می رسد، نیاز همه منازل به کولر بیشتر می شود. کولر های گازی نیز مانند انواع کولر ها، هر ساله نیاز به تعمیر و یا بررسی دارند، تا بتوانید در فصل تابستان نهایت استفاده را از کولرگازی ببرید. لازم است تا مشکلات رایج کولر گازی را مورد بررسی قرار دهیم تا عیوب آن را رفع کنیم. تعمیر کولر گازی در اصفهان، مستلزم یافتن یک تعمیر کار با مهارت است. متخصصین تعمیر کولر گازی می توانند بدون هیچ ایرادی کولر گازی را عیب یابی و تعمیر کنند. در ادامه به بررسی مشکلات رایج کولر گازی می پردازیم.

انواع مشکلات رایج کولر گازی

دلایل زیادی برای نمایانگر شدن عیوب کولر گازی وجود دارد، برخی از آن ها به این شرح می باشند.

علت خنک نکردن کولر گازی چیست؟

کولر گازی یکی از وسایل سرمایشی کار آمد، برای فصل گرما است. اما این دستگاه گاهی دچار نقص می شود، پس نیاز است که آن را تعمیر کنیم. خنک نکردن کولر گازی به عوامل مختلفی بستگی دارد:

 • کمبود گاز: یکی از مشکلات رایج خنک نکردن کولر گازی، کمبود گاز در اسپیلت می باشد که باعث پایین آمدن عملکرد کولر می شود. برای اینکه متوجه کمبود گاز در اسپیلت شویم علائمی وجود دارد: ( کاهش گرما یا سرما، بالا رفتن فشار کمپرسور و بالا بودن جریان الکتریکی).
 • آلودگی فیلتر کولر: دیر مشکل خنک نکردن کولر گازی، آلودگی فیلتر آن است. فیلتر هوا وظیفه پاکسازی هوا و خروجی یک هوای پاک را بر عهده دارد. در صورتی که این فیلتر به درستی کار نکند، باعث ایجاد آلدگی در فضا می شود.
 • نقص قطعات داخلی کولر گازی: خرابی قطعات کولر گازینه تنها باعث خنک نشدن هوای کولر می شود، بلکه باعث افزایش مصرف انرژی نیز می گردد.
 • مناسب نبودن محل نصب کولر گازی: محل نصب کولر گازی بسیار مهم است. چرا که در صورتی که کولر گازی در محل مناسب نصب نشود، موجب خرابی دستگاه و خنک نکردن هوا می شود. همچنین ممکن است باعث صدمات جدی در دستگاه شود.
 • ایراد در کمپرسور کولر گازی: کمپرسور وظیفه فشردن گاز سرد را به سوی مبدل حرارتی دارد. در صورتی که ای قطعه خراب شود، دیگر هوای خنکی دریافت نمی کنید.
 • خرابی سیستم فن های خنک کننده: دیگر قطعه ای که نقش حیاتی در عملکرد کولر گازی موثر است، فن های خنک کننده هستند. این قطعه وظیفه جا به جایی حرارت و انتقال هوای خنک به محیط را بر عهده دارد. نقص این قطعه باعث از کار افتادن دستگاه می شود.
مشکلات رایج کولر گازی

علت خنک نکردن کولر گازی چیست؟

دیگر ایراداتی که موجب خنک نشدن کولر گازی می شود

 • نقص ترموستات: وظیفه ترموستات، تنظیم دمای محیط می باشد. خرابی این قطعه موجب خاوش و یا روشن بی دلیل دستگاه شود.
 • ایراد در سنسور دما: در صورت خرابی این قطعه، دستگاه دیگر قادر به شناسایی دمای مورد نظر نیست. این می تواند باعث خنک نشدن های کولر گازی شود و مصرف برق بالایی را داشته باشد.
 • نشتی لوله ها: اگر لوله های کولر دچار نشتی شوند، در عملکرد کولر تاثیر می گذارند و باعث گرم شدن هوای کولر گازی می شود.

نشت آب کولر گازی چه دلایلی می تواند داشته باشد؟

در هنگام نشتی آب از کولر گازی، باید با یک متخصص تماس بگیرید. زیرا نشتی آب در کولر گازی دلایل مختلفی دارد.

 • شکستن پمپ کندانسور
 • نصب نا مناسب قسمت های خارجی و داخلی
 • ممکن است لوله های تخلیه دچار گرفتگی شده باشد.
 • هوای سرد
 • خراب بودن چسب های دستگاه
 • وارد شدن هوا به دستگاه
 • حفره تخلیه کف دچار گرفتگی شده باشد.
 • کثیف شدن فیلتر هوا
 • کویل اواپراتور یخ زده باشد.

صدای نا هنجار کولر گازی نشانه چیست؟

دلایل زیادی می تواند نشان دهنده علت صدای ناهنجار کولر گازی باشد. این صدا موجب آزار و اذیت می شود. صداهای ناهنجار کولر گازی مانند صدای وزوز، صدای جیغ، سوت، پیچیدن باد و ….هستند. علت این صدا ها می تواند خرابی کمپرسور، تمام شدن گاز، ایرادات فن، نشتی لوله ها و ….. باشد.

علت خنک نکردن کولر گازی چیست؟

علت روشن نشدن کولر گازی چیست؟

علت روشن نشدن کولر گازی چیست؟

همه ما در هنگام روشن کردن کولر گازی، توقع داریم که کولر با بهترین حالت ممکن کار کند. اما برخی مواقع این اتفاق نمی افتد و می توان گفت در این شرایط کولر گازی دچار مشکل شده است. دلیل این مشکل می تواند از قدیمی شدن کولر گرفته تا نقص در موتور و …. باشد.

علت روشن نشدن کولر گازی

 1. نقص ترموستات
 2. کمبود گاز های خنک کننده
 3. گرفتگی فیلتر های هوا
 4. خرابی خازن
 5. نقص درفن
 6. کثیفی کندانسور
 7. خرابی قطع کننده مدار
 8. گرفتگی ظرف تخلیه
 9. آسیب دیدگی موتور
 10. مناسب نبودن ظرفیت کولر

چرا کولر گازی ناگهانی خاموش می شود؟

در برخی مواقع به دلیل نقص ممکن است کولر گازی خاموش شود. دلایل خاموش شدن نا گهانی کولر گازی به این شرح می باشد.

 1. نقص در اتصالات و سیم کشی ها
 2. نقص در برد الکترونیکی
 3. نیم سوز شدن و یا خرابی کمپرسور
 4. نقص در سنسور
 5. خراب شدن رله استارت
 6. خرابی اورلود
 7. نقص در خازن راه انداز

بوی بد کولر گازی ناشی از چیست؟

گاهی کولر گازی بوی بدی را در فضا پخش می کند. این بوی نا خوشایند به دلیل وجود کپک یا قارچ هایی باشد که به دلیل رطوبت داخل دستگاه تشکیل شده است. این مشکل را باید در سریع ترین زمان حل کرد، چرا که این بوی بد حتی می تواند آسیب های تنفسی ایجاد کند.

بوی بد کولر گازی ناشی از چیست؟

بوی بد کولر گازی ناشی از چیست؟

چرا کولر گازی یخ می زند؟

اشتباه تمیز کردن و وجود مشکل در اجزای کولر می تواند منجر به یخ زدن کولر گازی شود. دیگر مشکلی که باعث یخ زدگی دستگاه می شود، وجود گرد و غبار در فیلتر دریچه است. برخی مواقع ام با گیر افتادن رطوبت در دستگاه، یخ زدگی آن افزایش می یابد.

چگونه از یخ زدگی کولر گازی جلوگیری کنیم؟

برای جلوگیری از یخ زدن کولر گازی، مرتبا فیلتر هوای کولر را تمیز کنید. دریچه را باز بگذارد، چرا که با گردش هوا در کولر باعث جلوگیری از یخ زدگی آن می شود. همچنین رسیدگی و نظافت کولر از اهمیت بالایی برخوردار است.

گرم شدن حد کمپرسور کولر گازی

اصلی ترین دلیل از کار افتادگی کولر گازی، گرم شدن و در نهایت سوختن کمپرسور است. کولر های گازی مناسب مناطق بسیار گرم و شرجی هستند. برای مثال نصب کولر گازی در اصفهان به دلیل گرم بودن بیش از حد دما در فصل تابستان مناسب است. اما می توان گفت کولر های گازی در مناطق جنوب کشور که رطوبت بیشتری دارند، کار آمد تر می باشد.

علت نشت گاز کولر گازی چیست؟

به دلیل نا تراز بودن محل قرار گیری کولر گازی، ممکن است دستگاه شروع به لرزش کند و باعث جدا شدن از پایه شود. در نهایت موجب نشتی در کولر به دلیل نشتی گاز مبرد کولر می شود. برای جلوگیری از مشکلات بزرگتر در کولر گازی، عمل نشت یابی بهتر است به دست تعمیر کاران و متخصصان انجام شود.

پریدن فیوز کولر گازی چه دلیلی دارد؟

دلایل مختلفی برای پریدن فیوز کولر گازی وجود دارد:

 • خرابی فن
 • کافی نبودن گازمبرد
 • نقص در خازن
 • نقص کپرسور
 • خرابی جعبه تقسیم
مشکلات رایج کولر گازی

مشکلات رایج کولر گازی

کولر گازی هایسنس چیست؟

این محصول که با نام کولر گازی هایسنس مشهور است، مجهز به کمپرسور های روتاری می باشد. مصرف انرژی این دستگاه بسیار پایین است، طوری که تا حدود 40 درصد مصرف انرژی  کاهش می یابد. این حصول باعث خنک شدن بسیار سریع تر محیط نسبت به سایر کولر های گازی می شود.

سخن پایانی مشکلات رایج کولر گازی

کولر های گازی نیز مانند هر محصول دیگری دچار مشکل می شوند. برای رفع ایرادات آن، بهتر از از متخصصین در این زمینه کمک بگیرید. برای تعمیر بعضی از موارد اعم از کمپرسور و …. باید با تکنسین تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *