0

تست دینام خودرو بدون دستگاه

تست دینام خودرو بدون دستگاه
بازدید 28

یکی از مهم ترین قطعات خودرو، دینام می باشد. این قطعه وظیفه برق رسانی به خودرو و شارژ باتری را بر عهده دارد. به طور کلی می توان گفت دینام از آن دسته قطعاتی است که تاثیر بسیار زیادی بر عملکرد خودرو دارد. پس لازم است تا دینام همیشه در وضعیت خوبی باشد.در صورت وجود هر گونه شک مبنی بر سلامت و یا عدم سلامت دینام، راه هایی برای بررسی آن وجود دارد که می توان با استفاده از یک روش بررسی از سلامت دینام خودرو اطمینان حاصل کرد. در ادامه این مقاله به تست دینام خودرو بدون دستگاه و چگونگی تعمیر آن می پردازیم.

دینام چیست؟

قبل از اینکه بخواهیم روش های تعمیر دینام خودرو را بررسی کنیم، بهتر است تا با مفهوم کلی دینام آشنا شویم. برای مثال این قطعه چیست و چه نقشی در خودرو دارد؟. این قطعه وظیفه تولید برق خودرو را بر عهده دارد و باید باتری خودرو را شارژ کند. هنگامی که ماشین را روشن می کنیم، دینام سریعا شروع به برق رسانی به بخش های مختلف خودرو می پردازد. شکل ظاهری دینام استوانه ای شکل است و جنس آن از آلمینیوم می باشد. این قطعه را در زیر پمپ هیدرولیک، درست کنار موتور نصب می کنند. دینام از بخش های مختلفی چون روتور، دیود، استاتور، آفتامات، جاروبک و… تشکیل شده است. که می توان گفت این اجزاء از مهم ترین آن ها می باشد. تمامی این قطعات در یک پوشش آلمینیومی قرار دارد.

تست دینام خودرو بدون دستگاه

تست دینام خودرو بدون دستگاه

روش های تست سالم بودن دینام

روش های مختلفی برای تست دینام خودرو وجود دارد. در ادامه به برخی از روش های تست دینام خودرو بدون دستگاه می پردازیم.

· تست دینام بدون دستگاه

در واقع می توان گفت روش تست دینام بدون دستگاه، مخصوص کسانی است که دسترسی به امکانات ندارند و قصد دارند دینام خودرو خود را بررسی کنند. در این روش می توان از دو راه استفاده کرد. روش اول اینگونه است که باید در کاپوت را بالا بزنیدو وعیت تسمه دینام را مورد بررسی قرار دهید. در روش دوم نیز باید وضعیت سلامت موتور خودرو را بررسی کنید. در صورت مشاهده هر گونه نقص در موتور باید به سلامت دینام شک کرد. در چنین شرایطی باید سریعا اقدام به تعمیر نقص در موتور کنید. گاهی با خرابی دینام موتور شروع به ایجاد صدا هایی از خود می کند. می توان در این حالت از خرابی دینام مطلع شد.

مطالب مفید : شارژ باتری ماشین با آب جوش

· تست دینام با برداشتن سر باتری

یکی دیگر از راه های تشخیص خرابی دینام، با استفاده از سر باتری ها است. هنگامی که باتری ضعیف باشد، نمی تواند دینام را روشن کند. یک باتری سالم در ابتدا ماشین را به راحتی روشن می کند. سپس به چرخش کافی دینام کمک می کند. در صورت خرابی باتری نمی توان ژنراتور را مورد بررسی قرار داد.

· تست دینام با مولتی متر

افرادی که مولتی متری برای تست دینام در دسترس دارند، می توانند به راحتی از عیوب دینام با خبر شوند. این دستگاه قیمت زیادی ندارد. برای تست ولتاژ دینام لازم است تا مولتی متر را به آن متصل کنید. سپس به ماشین گاز بدهید. به دلیل درجا کار کردن در این حالت، باید چراغ چک روشن شود و ولتاژ باتری افزایش پیدا کند. در صورت عدم روشن شدن چراغ چک و افزایش ولتاژ باتری، باید سریعا اتصال تسمه دینام را بررسی کنید.

تست دینام خودرو بدون دستگاه

تست دینام خودرو بدون دستگاه

از کجا بفهمیم دینام شارژ نمی کند؟

از آنجایی که سیستم برق خودرو جزء پیچیده ترین سیستم های خودرو است، پس می توان گفت مهم ترین بخش آن دینام است. که وظیفه برق رسانی به تمامی سیستم برقی خودرو بر عهده آن می باشد. در صورت خرابی آن، کار دیگر قطعات خودرو مختل می شود. چند نشانه برای اینکه بفهمیم دینام شارژ نمی کند به این شرح است:

 1. چراغ روی آمپر خودرو
 2. بوی سیم یا لاستیک سوخته احساس شود
 3. مشکلات تسمه دینام
 4. کم نور شدن چراغ های خودرو
 5. استارت نخوردن
 6. استفاده طولانی مدت از باتری
 7. رنگ نشانگر روی باتری تغییر کرده باشد
 8. ظاهر باتری تغییر کرده باشد
 9. خودرو نا منظم استارت بخورد

علت کاهش ولتاژ دینام خودرو

کاهش ولتاژ دینام خودرو، دلایل متعددی دارد. این موضوع می تواند صدمات جدی به خودرو وارد کند. منبع اصلی این مشکل، تعذیه ناسازگار دینام خودرو است. برخی از دلایل کاهش ولتاژ دینام خودرو:

 • تغییرات بار
 • معیوب بودن رگلاتور
 • پارگی و ساییدگی های مکانیکی
 • عوامل محیطی

اثرات کاهش ولتاژ دینام خودرو

همانطور که گفته شد کاهش ولتاژ می تواند اثرات مخربی را بر عملکرد خودرو بگذارد. برای مثال

 • به تجهیزات آسیب می رساند
 • کاهش عملکرد مثبت در خودرو را به همراه دارد
 • هزینه های تعمیر و نگهداری بسیار زیاد می شود
 • خطرات ایمنی را به وجود می آورد
تست دینام خودرو بدون دستگاه

تست دینام خودرو بدون دستگاه

برای جلوگیری از کاهش ولتاژ دینام خودرو چه باید کرد؟

برای اطمینان حاصل کردن از یک منبع تغذیه پایدار برای کاهش ولتاژ دینام خودرو، می توان اقدامات ختلفی انجام داد:

 • استفاده از تثبیت کننده های ولتاژ
 • استفاده از دستگاه های تهویه مخصوص برق
 • اتصال زمین مناسب و سیم کشی
 • تعمیر و نگهداری منظم و دقیق
 • مدیریت بار
 • محافظت از ولتاژ

مطالب مفید : زمان تعویض روغن گیربکس خودرو

در نهایت

بررسی دینام خودرو بدون دستگاه یکی از روش های رایج تعمیر دینام خودرو است. این روش برای زمانی که در شرایط سخت و به دور از امکانات هستید، بسیار موثر است. حتما توجه داشته باشید هر زمان که احساس خرابی در دینام داشتید، سریعا آن را بررسی کنید. مشکلات جدی در دینام علاوه بر هزینه بالا برای تعمیرات، خطرات جدی نیز به همراه دارد.

به ما امتیاز بدهید

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *