0

تعمیر پمپ آب خانگی چگونه است ؟

تعمیر پمپ آب خانگی
بازدید 51

از آنجایی که امروزه زندگی های آپارتمان نشینی روبه افزایش است، پس به همین دلیل دچار کاهش فشار آب شهری شده ایم. کاهش فشار آب باعث شده، تا نیاز ما به پمپ آب خانگی بیشتر شود. پمپ های آب خانگی معمولا در آپارتمان های چند واحدی قرار می گیرد، پس امکان خراب شدن آن ها زیاد است. یکی از مشاغلی که در چند سال اخیر تقاضای بسیاری داشته است، تعمیر پمپ آب خانگی می باشد. در ادامه به بررسی تعمیر پمپ آب خانگی می پردازیم.

پمپ آب خانگی چیست؟

پمپ آب خانگی نوعی دستگاه فشار آب است که در مصارف عادی و عموما برای منازل استفاده می شود. امروزه پمپ آب های متنوعی در بازار وجود دارد و از آن در مصارف مختلف استفاده می شود. هنگام انتخاب پمپ آب، باید ملاک های مختلفی را مد نظر قرار داد. برای مثال می توان گفت متراژ واحد، تعداد شیر ها، تعداد طبقات و میزان مصرف آب را باید در نظر داشت، بلکه بتوان یک پمپ آب مناسب را تهیه کرد.

مشکلات رایج خرابی پمپ آب

خراب پمپ آب می تواند چند دلیل داشته باشد. در ادامه همراهمان باشید.

  1. قطع نشدن پمپ آب
  2. قطع و وصل دائمی پمپ آب

قطع نشدن پمپ آب خانگی

یکی از دلایل خرابی پمپ آب خانگی، یکسره شدن آن است. در این حالت پمپ دیگر خاموش نمی شود و مدام در حالت مدار قرار می گیرد. این اتفاق هنگامی رخ می دهد که محدوده فشار، از فشار تعیین شده بیشتر شده باشد. وقتی که این اتفاق رخ می دهد، یعنی پمپ فکر می کند که فشار آب هیچ وقت تنظیم نمی شود، پس مدام به کار خود ادامه می دهد. محدوده ای که برای فشار آب در نظر گرفته شده است، معمولا 2(bar) می باشد. کنترل این مقدار فشار به عهده پیچ استاپ و استارت است که باید آن را کنترل کنند. در این پمپ ها کلید اتوماتیک با بالا و پایین شدن فشار آب، خاموش و یا روشن می شود. در صورتی که این پیچ خراب شود، پس پمپ مدام به کار خود ادامه می دهد و برای درست شدنم دوباره آن نیاز به تعویض پیچ می باشد.

تعمیر پمپ آب خانگی

تعمیر پمپ آب خانگی

قطع و وصل دائمی پمپ آب

از اصلی ترین مشکلات خرابی پمپ آب، می توان به قطع یا وصل شدن دائمی آن اشاره داشت. برای حل این مشکل 5 عامل اصلی وجود دارد:

  • آسیب دیدگی تیوب مخزن: مخازن آب تحت فشار در کنار پمپ جهت ذخیره آب وجود دارد. در این مخازن تیوب مخزن هایی وجود دارد که هنگام انتقال آب با فشار زیاد، آن را کنترل کند. در صورتی که به هر دلیل تیوب مخزن خراب شود، پس دیگر نمی شود فشار آب را کنترل کرد. در صورت خرابی تیوب مخزن به هر دلیل، باید آن را سریعا تعویض نمود.
  • خرابی شیر یک طرفه: یک شیر آب جهت جلوگیری از بازگشت آب به لوله یا شبکه شهری وجود دارد. در صورت خرابی این شیر، آب ها به لوله های ساختمان باز می گردد و باعث خرابی پمپ می شود. اگر شیر یک طرفه خراب شود، حتما باید آن را تعویض کرد تا مشکل خرابی پمپ رفع شود.
  • خرابی کلید اتوماتیک: هنگام باز کردن شیر آب، فشار آب با کلید اتوماتیک تنظیم می شود. این کلید خودکار در صورت نیاز خاموش و روشن می شود و در صورت خرابی ممکن است دائمی قطع و وصل شود. در صورتی که این قطعه خراب شود، قابل تعمیر نیست و باید تعویض گردد.
  • نشت آب لوله های ساختمان: در برخی مواقع خرابی پمپ به دلیل نشت آب در قسمتی از لوله است. در این حالت به دلیل نشتی، فشار آب بالا و پایین می شود و برای تعمیر پمپ لازم است که محل نشتی را پیدا کنید.
  • انتخاب اشتباه پمپ آب در هنگام خرید: گاهی به دلیل انتخاب اشتباه پمپ، امکتن خرابی آن وجود دارد. اگر پمپ اشتباه انتخاب کنید، به دلیل بالا و پایین شدن فشار در زمان نا مناسب پمپ خراب می شود. در این حالت امکان تعمیر وجود ندارد و تنها راه ممکن تعویض پمپ است.

مطالب کاربردی : تعمیر لامپ ال ای دی چگونه است؟

تعمیر پمپ آب خانگی

تعمیر پمپ آب خانگی

گیرپاژ کردن پمپ آب

به طور کلی هنگامی که موتور یک دستگاه می سوزد، به اصطلاحی به آن گیرپاژ کردن می گویند. در صورت داغ شدن بیش از حد موتور، امکان سوختن آن افزایش می یابد. گیرپاژ کردن موتور پمپ آب خانگی سه دلیل مهم دارد:

  • کارکردن خشک پمپ آب خانگی: پروانه درون پمپ به سرعت سه هزار دور بر دقیقه می چرخد. در این حالت پمپ در تلاش است آب را در خود بچرخاند، اگر آب در پمپ وجود نداشته باشد باعث سوختن پمپ آب و خاموش شدن آن می شود.
  • خرابی بلبرینگ: بلبرینگ ها قطعاتی برای حرکات قطعات درون پمپ هستند. این قطعات طول عمر مشخصی را دارد، در ول زمان فرسایش آن باعث داغ شدن پمپ و در نهایت سوختن آن می شود. برای جلوگیری از سوختن( گیرپاژ) پمپ آب خانگی، باید بلبرینگ هارا تعویض کرد.
  • رسوب در هوزینگ پمپ: آب شهری دارای رسوب می باشد. این رسوبات به مرور زمان در قسمت هوزینگ پمپ جمع می شود و به مرور زمان باعث می شد که موتور بسوزد. در صورتی که رسوب در پمپ آب جمه شده باشد، باید آن را با اسید شستشو دهید.

در نهایت تعمیر پمپ آب خانگی

خرابی پمپ آّب خانگی دلایل مختلفی دارد، اما ممکن است قطعی برق نیز موجب قطع پمپ آب و یا بهم ریختن فشار آن شود. در صورتی که پمپ آب خانگی شما خراب شد، بهتر است اول علائم آن را بررسی و سپس به برای تعمیر آن اقدام کنید.

مطالب مفید : یخچال چی بخریم؟ برند ایرانی خوبه یا خارجی

تعمیر پمپ آب خانگی

تعمیر پمپ آب خانگی

سوالات متداول

1.چرا پمپ آب خانگی خراب می شود؟

خرابی پمپ آب خانگی دلایل مختلفی دارد، اما عمده ترین خرابی های آن مشکلاتی چون قطعی آب، خرابی بلبرینگ، نشت آب لوله ساختمان، خرابی تیوب مخزن و … هستند.

2.چگونه پمپ آب خانگی را تعمیر کنیم؟

تعمیر پمپ آب خانگی بسته به نوع ایراد آن است. ابتدا ایراد آن را بررسی کرده و بعد اقدام به تعمیر آن کنید.

3.گیرپاژ کردن پمپ آب خانگی چیست؟

عمدتا گیرپاز کردن به سوختن موتور در اثر داغی بیش از حد می گویند. اگر آب به پروانه های پمپ نرسد، باعث سوختن موتور پمپ آب خانگی می شود.

5/5 - (1 امتیاز)

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *