0

رفع روغن سوزی بدون تعمیر موتور خودرو

رفع روغن سوزی بدون تعمیر موتور خودرو
بازدید 5

یکی از پر هزینه ترین ایراداتی که برای خودرو به وجود می آید، روغن سوزی است. با رعایت برخی از نکات می توان از بروز این مشکل جلوگیری کرد. در صورتی که روغن سوزی در خودرو اتفاق بیفتد، برای تعمیر آن باید هزینه های هنگفتی را پرداخت کنید. گاهی ممکن است روغن سوزی به دلایلی اتفاق بیفتد که بشود آن را با روش های کم هزینه تعمیر کرد. در صورتی که نیاز به اطلاعاتی راجب روغن سوزی در خودرو و چگونگی حل این مشکل دارید، در ادامه این مقاله همراه ما باشید.

روغن سوزی خودرو چیست؟

بهتر است قبل از روش های رفع روغن سوزی، با مفهوم کلی روغن سوزی آشنا شویم. همانطور که از اسم این مشکل پیداست، روغن سوزی به سوختن روغن در موتور خودرو گفته می شود. اگر روغن به داخل محفظه احتراق و سیلندر خودرو عبور کند، موجب می شود تا با عبور سوخت و هوا در درون این محفظه دود آبی رنگی از اگزوز خارج شود. یکی از مهم ترین نشانه های روغن سوزی، خروج دود آبی از اگزوز است. البته باید بدانید که در برخی مواقع به دلیل پایین بودن شدت روغن سوزی، متوجه خروج دود آبی از اگزوز نمی شوید. برای اینکه از سلامت موتور اطمینان حاصل کنید، می توانید با تحت فشار گذاشتن موتور را تا 5 و 6 برسانید. در این حالت در صورتی که دود آبی از اگزوز خارج شود یعنی ماشین روغن سوزی دارد.

برخی از علائم روغن سوزی خودرو

  • کم شدن سطح روغن
  • انتشار بوی سوختگی از سوی اگزوز
  • دوده های چرب سیاه در انتهای لوله اگزوز
  • و…

مطالب مفید : زمان تعویض روغن گیربکس خودرو

رفع روغن سوزی بدون تعمیر موتور خودرو

رفع روغن سوزی بدون تعمیر موتور خودرو

دلایل روغن سوزی در خودرو چیست؟

دلایل متعددی برای روغن سوزی خودرو وجود دارد:

  • ضعیفی رینگ و پیستون: یکی از شایع ترین دلایل روغن سوزی در خودرو، ضعیفی رینگ و پیستون است. از آنجایی که پیستون به همراه رینگ های کمپرس در سیلندر قرار می گیرند، پس با بالا آمدن پیستون رینگ روغن را به سمت سیلندر جهت متحرک کردن قطعات می آورد. این عمل اگر به درستی انجام شود، از روغن سوزی جلوگیری می شود. اما در صورتی که کار پیستون ها با مشکل مواجه شود، می تواند روغن سوزی به همراه داشته باشد.
  • خرابی کاسه نمد یا گیت سوپاپ: از آنجایی که محل قرار گیری گیت سوپاپ روی سر سیلندر است، پس در صورتی که لق شود می تواند سبب روغن سوزی شود. زیرا روغن از سوی درز گیت به سمت محفظه احتراق حرکت می کند. حرکت روغن به سمت گیت باعث مخلوط شدن روغن با بنزین و در نتیجه روغن سوزی در خودرو می شود.
  • نقص واشر سر سیلندر: نمی توان گفت که خرابی واشر سر سیلندر موجب روغن سوزی می شود. اما در برخی مواقع به دلیل خرابی واشر سر سیلندر می تواند موجب خارج شدن روغن از سیلندر شود. در این حالت در هنگام انفجار روغن با بنزین مخلوط می شود و روغن سوزی اتفاق می افتد.

مطالب مفید : نحوه تست کمپرسور کولر خودرو

برای رفع روغن سوزی پراید چه کنیم؟

ابتدا باید بدانید قبل از رخ دادن روغن سوزی در ماشین های پراید، بهتر است همیشه به نشانه های آن توجه کنید. پراید یکی از خودرو های کم مصرف محسوب می شود، پس به همین دلیل افراد زیادی متقاضی این خودرو هستند. همین دلیل باعث شده تا به رفع چگونگی روغن سوزی در خودروی پراید بپردازیم. برای رفع روغن سوزی در پراید، بهتر است که با دیدن نشانه هایی چون انتشار دود آبی از اگزوز، سریعا به یک مکانیک مراجعه کنید. هرچه زودتر برای رفع ایرادی چون روغن سوزی در خودرو اقدام کنید، پس می توانید از پرداخت هزینه های هنگفت جلوگیری کنید.

رفع روغن سوزی سمند

سمند یکی از خودرو های قدرتمند بازار است. این خودرو کمتر دچار روغن سوزی می شود. اما نمی توان منکر این شد که گاهی ممکن است روغن سوزی در این خودرو اتفاق بیفتد. پس از دیدن علائم روغن سوزی در این خودرو، ابتدا با بررسی کامل اطمینان حاصل کنید که آیا واقعا مشکل روغن سوزی است یا نه. سپس بعد از بررسی علائم برای جلوگیری از خطرات دیگر برای خودرو می توانید به کارشناسان متخصص در زمینه رفع ایراد روغن سوزی خودرو مراجعه کنید.

رفع روغن سوزی بدون تعمیر موتور خودرو

رفع روغن سوزی بدون تعمیر موتور خودرو

رفع روغن سوزی پژو پارس

می توان گفت که رفع ایراد روغن سوزی در پژو پارس نیز مانند سمند می باشد. زیرا این محصول نیز یکی از خودرو های قدرتی محسوب می شود. ممکن است روغن سوزی موجب خطرات زیادی شود، پس بی گدار زدن برای تعمیر شخصی ممکن است خطرناک باشد.

رفع روغن سوزی پژو 207

پژو 207 یکی دیگر از خودرو هایی است که رفع روغن سوزی آن بسیار مهم است. زیرا این خودرو در صورت عدم رفع روغن سوزی، مشکلات زیادی گریبان گیر آن می شود. برای اینکه بفهمید آیا این خودرو دچار روغن سوزی هست یا خیر، بهتر است علائم آن را بررسی کنید. بررسی دود آبی از اگزوز و یا کم شدن سطح روغن می تواند از جمله علائم نشان دهنده روغن سوزی در پژو 207 باشد

رفع روغن سوزی بدون تعمیر موتور خودرو

رفع روغن سوزی بدون تعمیر موتور خودرو

در نهایت

همیشه بهتر است قبل از بروز هر مشکلی از آن پیشگیری کنیم. از آنجایی که خودرو یکی از ماشین های بسیار پیچیده محسوب می شود، پس بهتر است همیشه دفترچه راهنمای آن را مطالعه کنید. روغن سوزی یکی از مهم ترین مشکلاتی است که بررسی آن حائز اهمیت قرار دارد. زیرا در صورتی که برای رفع آن اقدام نشود خطرات زیادی را به همراه دارد.

5/5 - (4 امتیاز)

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *