0

تعویض تسمه دینام پراید، تیبا، شاهین، ساینا

تعویض تسمه دینام
بازدید 85

تعویض تسمه دینام پراید، تیبا، شاهین، ساینا باید در زمان مشخصی انجام شود. عدم تعویض به موقع تسمه، مشکلاتی را ایجاد می کند.

تسمه دینام، حرکت دورانی موتور را از پولی میل لنگ دریافت نموده و به پولی دینام هدایت می کند و با این کار سبب تولید برق موردنیاز دینام می شوند.

تسمه دینام چیست و کجا قرار دارد؟

این قطعه از اجزای اساسی خودرو است که پس از گذشت مدت زمانی فرسوده می شود. این قطعه همانند تسمه تایم ممکن است پاره شود که در این حالت مشکل زیادی ایجاد می شود. پارگی تسمه دینام سبب خاموش شدن ناگهانی موتور می شود که در این حالت، موتور دچار مشکل می شود. بنابراین خودروداران باید بدانند که چه زمانی به تعویض تسمه دینام اقدام کنند تا از بروز مشکلات جدی برای خودروی خود پیشگیری کنند.

تعویض تسمه دینام برای هر خودرویی در زمان مشخصی انجام می شود. اگر کاپوت را بالا بزنید، می توانید محل قرارگیری تسمه دینام را به خوبی متوجه شوید. در بخش پیشرانه جلوی خودرو، شمار بالایی تسمه قرار دارد. برخی از خودروها صرفاً یک تسمه دارند که تسمه دینام است و برای چرخش دینام و چرخاندن کمپرسور کولر و پمپ فرمان هیدرولیک به کار می روند. اما برخی از خودروها دو تسمه دارند که یکی برای چرخاندن دینام و دیگری برای چرخاندن کمپرسور کولر و پمپ فرمان هیدرولیک می باشد.

تعویض تسمه دینام

تعویض تسمه دینام

علائم فرسودگی و پارگی تسمه دینام

تسمه دینام در هر خودرویی دارای عمر مشخصی است. با مراجعه به دفترچه راهنمای خودرو می توان متوجه شد که چه زمانی باید تسمه دینام را عوض کرد. رایج ترین علائم خرابی تسمه دینام شامل موارد زیر است:

  • تغییرات ظاهری در تسمه کولر خودرو
  • شنیده شدن صدای جیر جیر از بخش جلویی خودرو
  • سفت شدن فرمان خودرو
  • داغ شدن موتور خودرو
  • روشن شدن چراغ هشدار باتری
  • و …

مطالب مفید : امداد خودرو در جاده ها چگونه است

تعویض تسمه دینام پراید

آچارهای 10-12-13 و 14 را در دسترس بگذارید. محفظه فیلتر هوا را کاملاً خارج کنید. نخست پیچ هرزگرد را اندکی شل کرده و سپس پیچ سفت کن تسمه را تا اندازه ای که امکان دارد از جای خود آزاد کنید. برای عوض کردن تسمه دینام باید پیچی که گوشه دینام است را آزاد نموده و به سمت عقب خلاص کنید. دینام باید به طرف خودرو کشیده شود. در صورتیکه دینام سفت باشد، باید پیچی که زیر آن است را باز نموده که برای باز کردن آن نیاز است به زیر ماشین بروید. سپس دینام به طرف خودتان کشیده شود. اینک می توانید تسمه های جدید را جایگزین کنید. در زمان تعویض تسمه دینام پراید باید به رعایت نکات ایمنی توجه داشته باشید.

تعویض تسمه دینام پراید

تعویض تسمه دینام پراید

تعویض تسمه دینام تیبا

مراحل کار اصلاً پیچیده نیست اما به دقت و مهارت فنی نیاز دارد. نخست نیاز است که تسمه دینام را باز کرده تا جا برای نصب تسمه دینام فراهم شود. قاب فیلتر هواکش باید خارج شود و پیچ های ریگلاژ یک به یک باز شوند و تسمه کولر بیرون رود.

پیچ های ریگلاژ بر روی دینام باید شل شوند تا بتوان تسمه دینام قبلی را جدا نموده و سپس تسمه دینام جدید را جایگزین کرد. مسئله ای که باید موردتوجه قرار بگیرد این است که پس از قرارگیری تسمه دینام جدید، باید آن را به خوبی فیکس و محکم کرد تا اصلاً شل نباشد. شل بودن تسمه دینام موجب اختلال در عملکرد آن می شود. پس از نصب و جایگذاری تسمه دینام جدید باید تمامی قطعات باز نموده را نصب نمود. انتخاب تسمه دینام مرغوب و باکیفیت از اهمیت زیادی برخوردار است. استفاده از تسمه دینام نامرغوب موجب اختلال در عملکرد خودرو می شود. همچنین تسمه دینام نامرغوب به سرعت فرسوده شده و احتمال پارگی زودهنگام آن وجود دارد. ضمن استفاده از تسمه دینام باکیفیت باید به نکات ایمنی توجه نمود تا طول عمر تسمه دینام افزایش پیدا کرده و به بیشترین مقدار خود برسد.

در ارتباط با تعویض تسمه دینام باید بدانید که اگر به موقع برای تعویض تسمه دینام اقدام نکنید، مشکلات جدی ایجاد می شود. در صورتیکه تسمه پاره نشده، در بین مسیر تسمه خودرو دست کم دو غلطک بدون شیار وجود دارند که یکی به صورت سفت کن است. یعنی با باز نمودن پیچ غلطک، تسمه شل می شود و تسمه در این حالت به راحتی قابل جدا شدن است.

تعویض تسمه دینام تیبا

تعویض تسمه دینام تیبا

در وضعیت پارگی تسمه دینام، همینگونه خواهد بود. اما الگو مسیر را باید خودتان تشخیص دهید. قسمت داخلی تسمه از شیار برخوردار است و بخش بیرونی آن کاملاً صاف می باشد. تسمه در غلطک شیاردار درون آن و در غلطک های صاف پشت آن قرار می گیرد.

تعویض تسمه دینام شاهین

مراحل عوض کردن این قطعه در اغلب خودروهای سایپا به صورت یکسان است و تفاوت خاصی وجود ندارد. تسمه دینام خودروی شاهین را معمولاً 60 هزار کیلومتر عوض می کنند. شرایطی مانند نوع رانندگی، نحوه استفاده از خودرو، آب و هوا و نوع برند و … در تغییر زمان عوض کردن تسمه دینام اثرگذار هستند.

برای عوض کردن تسمه دینام شاهین باید تسمه کولر را باز کرده تا بتوان به راحتی به جا انداختن تسمه دینام اقدام نمود. نخست باید قاب فیلتر هواکش را باز نموده تا دست و پاگیر نباشد. پیچ های ریگلاژ تسمه کولر را باز نموده و تسمه را خارج می کنید.

پیچ ریگلاژ روی دینام باید شل شوند و دینام با فشار دست به سمت موتور کشیده شده تا تسمه دینام به خوبی قرار بگیرد. تسمه دینام جدید را جا انداخته و با استفاده از اهرم باید دینام را به عقب فشار دهید تا تسمه شل قرار نگیرد. پس از آن باید پیچ ریگلاژ دینام را محکم کرده و تسمه کولر را جا اندازه و ریگلاژ را سفت کنید و تمامی تجهیزات باز شده را به حالت قبل بازگردانید.

مطالب مفید : چرا چراغ آچار پژو 207 روشن می شود؟

تعویض تسمه دینام ساینا

همانند خودروهای دیگر باید تسمه کولر را باز نموده و مقدمات لازم برای تعبیه تسمه دینام فراهم شود. مراحل کار شامل باز نمودن قاب فیلتر هواکش، سفت کردن پیچ های ریگلاژ تسمه کولر، درآوردن تسمه کولر، شل کردن پیچ ریگلاژها، فشار دادن دینام به سمت موتور، جا انداختن تسمه دینام، فشردن دینام به سمت عقب برای سفت کردن تسمه دینام و سفت کردن پیچ ریگلاژ دینام است. بدین ترتیب به راحتی می توان تسمه دینام خودروهای سایپا از جمله ساینا را عوض کرد.

5/5 - (1 امتیاز)

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *